Za nami 3. Turniej Bokserski Nadziei Olimpijskich młodzików i młodziczek im. Janusza Gortata. W weekend, 29 i 30 października, zmierzyli się na jaworznickim ringu adepci pięściarstwa z wielu polskich klubów sportowych. Byli też młodzi pięściarze z Czech. Imprezę w Hali Widowiskowo-Sportowej zorganizowała Akademia Boksu Roberta Gortata.

– To był trzeci z kolei zorganizowany przez nas turniej i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się on w kalendarz ważniejszych wydarzeń sportowych w naszym mieście – mówi Teresa Kondoszek, prezes Stowarzyszenia Sportowego Akademia Boksu.

Zainteresowanie jaworznickim turniejem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W tym roku zgłosiło się wielu młodych zawodników. W turnieju zmierzyli się bokserzy z roczników 2008 i 2009. W czasie weekendu stoczono aż 44 walki, a udział w zmaganiach wzięło w sumie prawie 90 zawodników. – Nie spodziewaliśmy się, że odzew będzie tak duży. Mieliśmy zawodników z całej Polski – opowiada Robert Gortat, wiceprezes stowarzyszenia i trener.

Rywalizacja była mocno wyrównana. Dla niektórych pięściarzy występ w Jaworznie to debiut na profesjonalnym ringu. – Tego typu imprezy dają zawodnikom możliwość obycia się z profesjonalnym ringiem, sprawdzenia, nad czym jeszcze trzeba popracować, co zmienić. Dla niektórych to też okazja do debiutu – mówi Teresa Kondoszek.

W sobotę rywalizowano w ramach walk półfinałowych. Świetnie spisali się tutaj zawodnicy Akademii Boksu Roberta Gortata Jaworzno. Jakub Wawszczyk wygrał przed czasem z zawodnikiem UKS Gimnasion Boguchwała. Bardzo dobrze się zaprezentowała Aleksandra Lipniak w towarzyskiej walce z zawodniczką Gardy Gierałtowice. Gabriela Wawszczyk zwyciężyła w starciu z zawodniczką z Koszalina. Zuzanna Kołoczek wygrała jednogłośnie na punkty z zawodniczką Gardy Gierłltowice.

W niedzielę z kolei odbył się finał turnieju. Rozpoczęła go pokazowa walka zawodników z niepełnosprawnościami. Sportowcy zmierzyli się na wózkach inwalidzkich.

Finał 3. Turnieju Nadziei Olimpijskich im Janusza Gortata należał do Gabrieli Wawszczyk, która wygrała jednogłośnie na punkty z zawodniczką z Piły, a także do Jakuba Wawszczyka, który wygrał jednogłośnie na punkty z zawodnikiem z Czech. Kolejna zawodniczka z grupy Gortata, Zuzanna Kołoczek, przegrała z zawodniczką Bombardiera Gdynia.

W czasie weekendowych zmagań odbyło się też uroczyste nagrodzenie najzdolniejszych jaworznickich pięściarzy. Puchar odebrała m.in. Gabriela Wawszczyk, dla której ten rok obfitował wprost w medale. Na sierpniowych mistrzostwach w Turcji Gabrysia wywalczyła brązowy medal, a jej brat Jakub awansował do ćwierćfinału i zajął V miejsce. – Ten rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę zdobytych przez moich podopiecznych medali. Mamy pięć złotych medali i jeden srebrny – opowiada Robert Gortat.

Turniej Bokserski Nadziei Olimpijskich młodzików i młodziczek im. Janusza Gortata odbył się pod honorowym patronatem Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna, Dariusza Starzyckiego, wicemarszałka województwa śląskiego, i Polskiego Związku Bokserskiego. – Ten turniej może wykreować przyszłych wielkich sportowców i cieszę się, że dzieje się to właśnie w naszym mieście. Jest to okazja, by ci młodzi ludzie, którzy trenują, mogli się sprawdzić i pokazać, co potrafią. Turniej jest też formą nobilitacji zawodników, zachętą do dalszych sportowych zmagań – mówi wicemarszałek, Dariusz Starzycki.

Zawodników dopingowali m.in. jaworzniccy radni: Teresa Kondoszek, Dawid Domagalski, Mirosław Pieczara i Bernadeta Palka. Oni także wręczali sportowcom nagrody. – Jaworznianie preferują zdrowy styl życia, ruch na świeżym powietrzu, uprawiają sporty. W naszym mieście dużo się dzieje. Mamy rajdy nordic walking, rajdy rowerowe, biegi uliczne, regaty, a od niedawna i dziecięce zmagania piłkarskie. Do tego kalendarza ważnych wydarzeń sportowych wpisał się także ten turniej bokserski. Jaworzno po raz kolejny udowodniło, że to miasto jest naprawdę aktywne – mówi Dawid Domagalski.

Pierwsza edycja bokserskich zmagań odbyła się w 2020 roku. Patronem imprezy jest polski pięściarz Janusz Gortat, dwukrotny brązowy medalista olimpijski w wadze półciężkiej, a także m.in. wicemistrz Europy w 1973 roku w Belgradzie i sześciokrotny mistrz Polski.

Jego syn, Robert, jest sześciokrotnym mistrzem Polski w boksie amatorskim w kategorii półciężkiej. Ma za sobą 10 zwycięskich walk w boksie zawodowym. W 2009 i w 2010 roku zdobył tymczasowy interkontynentalny pas federacji BBU wagi junior ciężkiej. Od 2010 roku jest sędzią bokserskim, a także prowadzi w Jaworznie akademię dla dzieci i młodzieży.

– Dziękujemy wszystkim trenerom za przyjazd na nasz turniej. Poziom walk był bardzo wysoki i widać z roku na rok jak zawodnicy prezentują lepszy poziom. Dziękuję wszystkim za pomoc i wsparcie przy organizacji turnieju – mówi Robert Gortat.

Natalia Czeleń

Podopieczni Roberta Gortata świetnie się spisali w tegorocznym turnieju Nadziei Olimpijskich | fot. Andrzej Pokuta