Jeśli napotkają na swojej drodze poszkodowaną osobę, na pewno jej pomogą. Bowiem bardzo dobrze się na tym znajdą. O kim mowa? Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Jaworzna wzięli udział w rejonowym etapie XXVII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Musieli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną podczas pisemnego testu, ale i pokazać w praktyce, że są w stanie skutecznie zareagować, gdy ktoś znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Wygrał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, którego drużyna pojedzie teraz na mistrzostwa wojewódzkie do Katowic. Drugie miejsce zajęło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a trzecie ZSP 3.

– Podstaw pierwszej pomocy nauczyłem się z kolegą w harcerstwie. Później zaczęliśmy się tym tematem bardziej interesować – mówi Damian Rapacki, kapitan zwycięskiej drużyny z ZSP2. Czy trudno się nauczyć pierwszej pomocy? Jego zdaniem, nie. – Wystarczą chęci – podkreśla.

Tegoroczne mistrzostwa odbywają się w ramach obchodów stulecia Czerwonego Krzyża w Polsce. PCK powstało bowiem w 1919 roku, czyli tuż po I wojnie światowej. Wtedy zebrały się wszystkie organizacje charytatywne, rozproszone po całym kraju, i stały się jednym tworem.

– Świętujemy hucznie – podkreśla Anna Grelowska, prezes rejonowego oddziału PCK w Jaworznie. – 8 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Czerwonego Krzyża, odbyła się wojewódzka akademia, podczas której honorowi krwiodawcy otrzymali odznaczenia. Z kolei 8 czerwca w Mieście Ogrodów w Katowicach odbędzie się Koncert Stulecia z muzyką zespołu Queen symfonicznie. Są jeszcze bilety – zachęca. – Aby kupić bilet, należy zarezerwować go pod numerem telefonu 606 258 172.

Jaworznickie obchody 100-lecia PCK odbędą się w listopadzie. Wtedy też zasłużonym jaworznickim krwiodawcom zostanie wręczonych 40 pamiątkowych medali z okazji 100-lecia Warto przypomnieć, że akcje oddawania krwi odbywają się w naszym mieście w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godz. 10.00-16.00 w Bibliotece Głównej i trzeci piątek miesiąca w ZG Sobieski. Odbędą się też dodatkowe akcje w wakacje. Jedną z nich zaplanowano pod Galeną w czasie Tour de Pologne.

Tekst i foto: Anna Zielonka-Hałczyńska