Na leczenie, rehabilitację, diagnostykę i pokrycie kosztów dojazdu do specjalistów. To główne cele zbiórki pieniędzy, która odbywa się na portalu siepomaga.pl na rzecz 5-letniego Mikołajka Czopa z Jaworzna. Malec cierpi na głęboki niedosłuch czuciowo-nerwowy.

Chłopiec urodził się jako wcześniak, w 36. tygodniu ciąży. Już zaraz po porodzie okazało się, że wyniki przesiewowych badań słuchu są niepomyślne.

Każde następne badanie pokazywało tylko jedno, Mikołaj stopniowo tracił słuch. Gdy miał dwa i pół roczku, stracił go całkowicie – przyznaje Patrycja Czop, mama chorego chłopca. – Synek w sierpniu 2019 roku miał wszczepiony implant ślimakowy w prawym uszku, w grudniu 2020 roku wszczepiono mu go również w lewym – dodaje.

Problemów ze zdrowiem Mikołaj niestety ma więcej. Okazało się, że w kieszonce Rathkego, znajdującej się w przysadce mózgowej, jest torbiel. Na szczęście tylko do obserwacji. Dlatego co roku Mikołaj musi być poddawany badaniu rezonansem magnetycznym.

Mikuś ma też uszkodzoną wątrobę, złe wyniki enzymów trzustkowych i nerek.

Jesteśmy pod opieką wielu specjalistów, by wciąż szukać odpowiedzi, jak najlepiej pomóc naszemu dziecku. Jednak przede wszystkim powinniśmy wykonać badania genetyczne na 27 tysięcy genów, które zaproponował nam genetyk. Są one jednak bardzo kosztowne i brakuje nam na nie środków, ponieważ wszystkie pieniądze przekazujemy na rehabilitację i turnusy rehabilitacyjne, aby Mikołaj dorównał słuchem i mową swoim rówieśnikom – podkreśla dalej pani Patrycja.

Aby znaleźć zbiórkę w internecie, wystarczy wpisać adres www.siepomaga.pl/mikolaj-czop. Na rzecz małego jaworznianina odbywają się też facebookowe aukcje. Można do nich dołączyć, wpisując w lupce: Licytacje dla Mikołajka.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Mikołaj cierpi na głęboki niedosłuch | fot. Materiały prywatne