W poniedziałek, 10 grudnia upłynął termin składania ofert w przetargu na dostawę, instalację i uruchomienie systemu Jaworznickiego Roweru Miejskiego. Do magistratu wpłynęła jedna oferta – od austriackiej firmy Sycube. Zgodnie z zapisami w dokumentach przetargowych wykonawca ma dostarczyć, zainstalować i uruchomić w naszym mieście system roweru miejskiego.

Na ten system składać się będzie m.in. 20 terminali stacji rowerowych, 400 elektrozamków dokowania rowerów i 200 rowerów, z czego 120 będzie elektrycznych, a 80 standardowych.

Zgodnie z zamówieniem 8 rowerów elektrycznych będzie wyposażonych w foteliki dziecięce. Dodatkowo wykonawca ma dostarczyć 5 rowerów elektrycznych, z których korzystać będą strażnicy miejscy podczas służby.

Miejskie rowery mają być wypożyczane przez cały rok. Obowiązywał będzie system minutowy i abonamentowy. Jeśli skorzystamy z pierwszego, to pierwsze 20 minut jazdy będzie darmowe. Za kolejne 20 minut zapłacić trzeba będzie złotówkę, a po 120 minutach jazdy każda godzina wypożyczenia roweru to koszt równy 6 zł. Abonament miesięczny będzie kosztował 30 zł, a za roczny zapłacimy 150 zł. W ramach opłaty abonamentowej można będzie korzystać z roweru miejskiego każdego dnia w sumie przez 90 minut.

Zgodnie z zapisami w dokumentach przetargowych system Jaworznickiego Roweru Miejskiego ma ruszyć w ciągu 90 dni od dnia podpisania umowy, jednak z zastrzeżeniem, że nie nastąpi to przed 1 kwietnia 2019 roku. Jeśli uda się podpisać umowę, to firma będzie również zarządzać i utrzymywać system do 15 grudnia 2022 roku.

Całe zadanie austriacka firma wyceniła na 10,4 mln zł brutto.

Tekst: Grażyna Dębała