Miasto sfinansowało remont wozu strażackiego ochotników z Osiedla Stałego i wyłoży pieniądze na pojazdy dla OSP w tym osiedlu, Dąbrowie Narodowej i w Byczynie.

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Osiedlu Stałym od ośmiu miesięcy cieszy się nową siedzibą. Jej otwarcie miało miejsce 8 września 2017 roku. Podczas tej uroczystości przekazano jednostce 13-letni wóz strażacki.

Podarowała go ochotnikom Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie. Samochód był sprawny, ale wymagał niewielkiego remontu, by sprostał wymaganiom i oczekiwaniom strażaków. Prezes OSP Józef Skulich i naczelnik Jarosław Nelec zwrócili się do Urzędu Miejskiego z prośbą o sfinansowanie remontu. Środki na ten cel zostały wyasygnowane z budżetu miasta.

W ramach remontu poprawiono mechanikę, pneumatykę i stan lakierniczo-blacharski wozu.

Zostało też wymienione oświetlenie robocze techniką led, która pozwoli w lepszy sposób oświetlić teren działań podczas nocnych interwencji. Wykonano przyłącze powietrza pozwalające utrzymać w układzie hamulcowym odpowiednie ciśnienie, dzięki czemu skróci się czas wyjazdu do akcji ratowniczo-gaśniczych – wymienia Jarosław Nelec.

Przeprowadzone prace pozwolą na dłuższą i bardziej niezawodną eksploatację wozu, a to oznacza, że stan gotowości OSP do akcji będzie jeszcze lepszy. Samochód ratowniczo-gaśniczy stoi w garażu remizy OSP Os. Stałego i wspomaga młodych adeptów służby pożarniczej w ćwiczeniach.

Staramy się, jeśli to tylko możliwe, remontować starsze, ale sprawne jeszcze wozy, aby jak najdłużej i dobrze służyły mieszkańcom. Dodatkowo w ramach wieloletniego planu wsparcia dla OSP będą zakupione: dla Osiedla Stałego lekki wóz oraz średnie pojazdy dla OSP w Dąbrowie Narodowej i w Byczynie. W tej sprawie ogłosiliśmy już przetarg i przeznaczyliśmy na to około 1,2 mln zł – poinformowała Monika Bryl, zastępca prezydenta.

Tekst: Ewa Szpak