Rondo Intern@utów zamiast ronda Pracowników Służby Zdrowia, pusty teren po szybie Kościuszko, na którym powinna znajdować się Galena, niedokończony blok energetyczny. Takie widoki zobaczymy, przemierzając jaworznickie drogi w internetowej aplikacji Google Street View. Już niebawem się to zmieni, bowiem auta Google, wyposażone w specjalne kamery, tworzące ujęcia panoramiczne, wróciły na ulice polskich miast. Wielka aktualizacja zamieszczonych w sieci map rozpoczęła się w styczniu i potrwa do października.

Google Street View to aplikacja, dzięki której internauci mogą „zwiedzać” miejscowości niemal na całym świecie. To też świetne rozwiązanie dla osób, które chcą odnaleźć konkretne miejsce i zobaczyć, jak ono wygląda, np. po to, by dotrzeć do niego w „realu” bez większych problemów.

Aplikacja działa od maja 2007 roku. Najpierw pokazywała ulice pięciu miast w Stanach Zjednoczonych. Obecnie swym zasięgiem obejmuje w całości Amerykę Północną i Australię, większość europejskich państw, południową część Ameryki Południowej i Afryki. Częściowo pokazuje też tereny Rosji, Grenlandii, północnej części Ameryki Południowej, a nawet Antarktydę. Z kolei w Afryce, krajach islamskich i w Chinach w aplikacji możemy zobaczyć wybrane siedziby firm lub atrakcje turystyczne.

Tegoroczna aktualizacja polskich dróg obejmie w naszym województwie, oprócz Jaworzna, także ulice w Bielsku-Białej, Bytomiu, Chorzów, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu.

Pracownicy internetowego giganta nie podają jednak harmonogramu przejazdów. To, kiedy auta dotrą na daną ulicę, zależy od różnych czynników, głównym jest pogoda. Samochody wyjechały, aby zaktualizować zdjęcia, a to, jakie trasy dokładnie zostaną „odświeżone” na mapach, będzie wiadome, gdy aktualizacja się pojawi. Zwykle jest to okres kilkunastu miesięcy po wykonaniu zdjęć – informuje Sandra Steinmetz z biura prasowego Google.

Na mapach Jaworzna większość zdjęć pochodzi z lat 2012-2013. Jest też trochę obrazów z roku 2017 i 2020. Jest na nich np. blok energetyczny w budowie, powstające jeszcze nowe wiaty przystankowe w Centrum, parking dla rowerów i parking podziemny dla samochodów przed Halą Widowiskowo-Sportową. Jest też odnowiony Rynek. W Google Street View nie ma jednak takich istotnych dla kierowców punktów, jak np. rondo holenderskie, Północna Obwodnica czy wiadukt drogowy nad torami przy ulicy Bukowskiej.

Od stycznia tego roku pojazdy Google zaktualizowały w Jaworznie już kilka miejsc. Wśród nich są osiedle Sfera, nowo powstała ulica Wachlowskiego czy fragment ulicy Grunwaldzkiej od Komuny do Osiedla Stałego.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Samochód Google znów pojawi się na jaworznickich ulicach | fot. drive.google.com