Projekt “Muzyka Miasta” został podsumowany 22 czerwca w Geosferze. Uczestnicy tego przedsięwzięcia przez pół roku podsłuchiwali i nagrywali dźwięki, które można usłyszeć w Jaworznie. W ramach warsztatów powstały też specjalne filmy wykonane z wykorzystaniem animacji poklatkowych. W Geosferze młodzi ludzie mieli okazję, by zaprezentować swoje dzieła. Filmy robią wrażenie.

Motywem przewodnim projektu był dźwięk. Uczestnicy tego przedsięwzięcia podzielili się na sześć grup reportażowych, dźwiękowo-filmowych i ruszyli w miasto.

Odwiedzaliśmy różne miejsca w Jaworznie. Byliśmy na przykład w Elektrowni Jaworzno II, w zakładzie produkcyjnym, na dworcu kolejowym, w stadninie koni, Dolinie Żabnika czy w GEOsferze. Nagrywaliśmy też próbę zespołu Byczynianki – wylicza Katarzyna Pokuta, opiekun projektu z Teatru Sztuk.

Kolejnym etapem pracy było tworzenie animacji poklatkowych. Każda z grup tworzyła swój film inspirowany dźwiękami. Aby takie dzieło mogło powstać, każda z grup wykonała około 7-8 tysięcy zdjęć.

Gromadząc materiał do filmów zebraliśmy w sumie około 40 tysięcy fotografii. Tyle materiału jest potrzebne, by powstać mogło pięć filmów, które trwają od 5 do 8 minut – opowiada Katarzyna Pokuta.

Uczestnicy projektu nie ukrywają, że w przedsięwzięcie musieli się mocno zaangażować, bo pracy przy realizacji ich zadań było naprawdę sporo.

Tworzenie animacji poklatkowych jest zajęciem bardzo żmudnym. Na minutę filmu potrzebne było ponad tysiąc zdjęć – wspomina Eliza Jaromin, uczestniczka projektu Muzyka Miasta.

Mimo ogromnego wkładu pracy i zainwestowanego czasu, uczestnicy warsztatów bardzo chwalą sobie udział w tym projekcie.

To był bardzo owocnie spędzony czas i niezwykle ciekawe doświadczenie. Nasz film trwa 8 minut i jest chyba najdłuższy spośród tych, które powstały w ramach warsztatów. Pracowaliśmy nad nim długo, ale efekty są zadowalające – mówi Natalia Mroszczak.

Podczas spotkania podsumowującego projekt jeden z filmów udźwiękowiono w ramach specjalnych warsztatów z Agnieszką Olszańską. Filmy, które powstały w ramach jaworznickich warsztatów, można obejrzeć na profilu facebookowym Muzyka Miasta. W ramach projektu grupa reportażowa nagrała też sondę uliczną, podczas której pytano jaworznian o ich doświadczenia związane z dźwiękiem miasta. Nagrano też podcasty, do których zaproszono dr. Jakuba Byrczka, artystę fotografika, Przemysława Dudzika, dyrektora Muzeum Miasta Jaworzna, dr. Sławomira Śląskiego, grafika, Marię Leś-Runicką, historyka oraz Agnieszkę Chećko, szefową GEOsfery.

To były bardzo ciekawe rozmowy. Każdy z naszych rozmówców o dźwiękach opowiadał zupełnie inaczej, opierając się na swoich doświadczeniach i swojej wrażliwości – wspomina Katarzyna Pokuta.

Ważnym punktem projektu były też warsztaty, które poprowadził Ralf Schreiber, niemiecki artysta dźwiękowy. Podczas tych zajęć uczestnicy tworzyli oryginalne instrumenty muzyczne. W warsztatach tych udział brali m.in. jaworzniccy licealiści, autystyczne dzieciaki, dorośli oraz seniorzy.

Muzyka Miasta to projekt edukacyjno-artystyczny, który realizowany był w naszym mieście przez CK Teatr Sztuk we współpracy z Goethe Institut.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: