Ruszył 6 maja i ani trwający od 8 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli, (zawieszony 27 kwietnia), ani maile z fałszywymi informacjami o podłożeniu bomb w szkołach nie przeszkodziły maturzystom w przystąpieniu do egzaminów dojrzałości.

W większości szkół ponadgimnazjalnych w ostatni dzień roku szkolnego maturzystów (26 kwietnia) zwołano rady pedagogiczne i sklasyfikowano uczniów. 6 maja w kraju zasygnalizowane zostały pierwsze próby zakłócenia matur. Niektóre szkoły ponadgimnazjalne otrzymały maile o bombach podłożonych na ich terenach. Powtórzyło się to podczas drugiego dnia matur, kiedy takie informacje otrzymały licea i technika. Dyrektorzy zawiadomili policję.

We wtorek rano dostaliśmy 7 takich “bombowych” zgłoszeń z jaworznickich szkół. Zapewniliśmy dyżur minersko-pirotechniczny. Reagujemy na każdy taki sygnał. Policjanci sprawdzali szkoły i ich tereny. Na szczęście, okazało się, że nie było żadnego zagrożenia – powiedziała nam mł.asp. Monika Dubiel z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Z tego powodu w niektórych szkołach egzaminy rozpoczęły się z półgodzinnym opóźnieniem. Maturzyści mieli więc powody do stresu, ale wychodzili z egzaminów z pozytywnym nastawieniem. Język polski nie był dla nich zaskoczeniem, wielu z nich typowało motyw wolności i lekturę “Dziady. Część III”.

Jestem zadowolona. Trochę trudny był test na czytanie ze zrozumieniem, ale omówienie problemu wolności na rozprawce spodobało mi się. Opisałam ten temat w różnych kontekstach. Trochę obawiam się polskiego rozszerzonego i matematyki – skomentowała Zuzanna Arbitan, maturzystka z I LO.

Matematyka, której najbardziej się obawiali abiturienci, też okazała się w miarę przyjemna.

Jestem zadowolony z egzaminu. Przygotowywałem się do matury całe 4 lata w technikum. W zasadzie rozwiązałem wszystko. Zaskoczony jestem, że zadania ze stereometrii były w miarę proste. W czwartek zdaję jeszcze rozszerzoną matematykę, bo wybieram się na politechnikę – podkreślał Marek Grzybowski z ZSP nr 3.

W trzecim dniu zmagań maturzystów królował język angielski – na podstawie i rozszerzeniu. Od  9 maja, po podstawowych egzaminach, maturzyści przystępować będą do egzaminów z przedmiotów dodatkowych oraz do ustnych z języków polskiego oraz angielskiego.

W Jaworznie w tym roku zadeklarowało przystąpienie do matury 561 abiturientów. Ciekawostką jest
fakt, iż do matury dwujęzycznej z języka angielskiego przystąpiło 12 absolwentów, 3 osoby postanowiły zdawać historię sztuki, po jednej – filozofię i hiszpański, a dwie rosyjski. Wyniki z matur pisemnych będą znane 4 lipca.

Tekst: Ewa Szpak