120 osób wystartowało w 1. Miejskim Zimowym Rajdzie Nordic Walking. Uczestnicy imprezy maszerowali malowniczą Doliną Żabnika. Trasa liczyła 8 kilometrów i choć nie była łatwa do przejścia, ze względu na błoto i lód, wszyscy dotarli na metę w wyśmienitych humorach.

Imprezę zorganizowały Urząd Miejski w Jaworznie, Miejskie Centrum Kultury i Sportu, we współpracy z ze stowarzyszeniem Mieszkańcy dla Ciężkowic, Spółką Tauron Serwis i Jadwigą Baczyńską, radną Sejmiku Województwa Śląskiego. Patronem honorowym wydarzenia był Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – W rajdzie wzięło udział 120 osób. Byli wśród nich też uczestnicy, którzy dopisali się w dniu zawodów – informuje Paweł Wróbel z działu sportu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. – Był to pierwszy miejski rajd nordic walking, zorganizowany zimą. To ciekawa inicjatywa, w ramach której można było zmierzyć się z przyrodą, która o tej porze roku jest dosyć sroga – przyznaje.

Chodziarze wystartowali o godz. 10. Wcześniej wzięli udział w rozgrzewce, którą poprowadziła Judyta Fidzińska, instruktorka fitness z MCKiS-u. W rajdzie wzięli udział dorośli i dzieci. Najstarszym uczestnikiem był, urodzony w 1933 roku, Adam Byrczek. Wśród kobiet najwięcej lat miała Zofia Jakubas, z rocznika 1944. Najmłodszymi walkersami byli z kolei rówieśnicy, Dominika Gębala i Wojciech Domagalski, którzy przyszli na świat w 2014 roku.

Choć na trasie można było napotkać lód i błoto, uczestnicy nie mieli większych problemów z jej pokonaniem, tym bardziej że szlak został wcześniej odśnieżony. Każdy spacerowicz otrzymał na mecie pamiątkowy medal.

Nie zabrakło też nagród, które można było wygrać w loterii z nagrodami. Każdy wylosowany uczestnik musiał jednak odpowiedzieć na proste pytanie nt. rajdu, Jaworzna i nordic walkingu. Upominki wręczali zwycięzcom Łukasz Kolarczyk wiceprezydent Jaworzna, i Dariusz Starzycki, wiceprezes spółki Tauron Serwis. – To dobrze, że tak wielu jaworznian jest aktywnych sportowo i chodzi z kijkami, indywidualnie, a także podczas takich imprez jak dzisiejsza. W Jaworznie jest wiele pięknych miejsc, idealnych do tego typu spacerów – podkreślił Łukasz Kolarczyk. – Dzięki pomysłodawcom zimowego rajdu, jego uczestnicy mogli wspólnie podziwiać piękną Dolinę Żabnika również o tej porze roku – dodaje.

Dobrego przygotowania imprezy gratulował też Dariusz Starzycki, który przed laty zainicjował organizację rajdów nordic walking w Jaworznie. Wiceprezes zdradził też zebranym, że pomysłodawcą sobotniego, zimowego spaceru z kijkami Doliną Żabnika był radny Mirosław Pieczara, który jest również prezesem stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic. – Bardzo dziękuję panu radnemu, że wyszedł z takim pomysłem. Jak dobrze wiadomo, pan Mirosław Pieczara jest też organizatorem rajdów, które odbywają się w Ciężkowicach na wiosnę. W tym roku odbędzie się ósma edycja tej lubianej przez mieszkańców imprezy sportowej. Mam nadzieję, że zimowy rajd też doczeka się kolejnych edycji – zaznaczył Dariusz Starzycki. – Tymczasem już teraz zapraszamy na kolejne rajdy po Jaworznie. W tym roku planujemy ich całą serię. A ich finałem będzie rajd ogólnomiejski – dodał.

Anna Zielonka-Haczyńska

Po dotarciu na metę była loteria i wręczenie dyplomów najstarszym i najmłodszym rajdowiczom | fot. Anna Zielonka-Haczyńska

Zobacz także: