W sobotę, 27 sierpnia, odbyła się pierwsza edycja Rajdu Nordic Walking Osiedle Podłęże. Dopisały pogoda i frekwencja. W trasę sprzed pasażu handlowego Manhattan wyruszyło 100 jaworznian.

Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Sportowe Akademia Boksu Roberta Gortata. Współorganizatorami były Urząd Miejski, Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Ciężkowicach. Rajd objęty został honorowymi patronatami prezydenta Jaworzna, Pawła Silberta, oraz wicemarszałka województwa śląskiego, Dariusza Starzyckiego.

Rajd Nordic Walking Osiedle Podłęże to kolejna impreza promująca aktywność fizyczną na świeżym powietrzu i zdrowy styl życia. – Swój rajd nordic walking mają już Byczyna, Ciężkowice, a od niedawna również Jeleń. Podłęże to duże i piękne osiedle. Uznałam więc, że także i tutaj powinny się odbywać takie imprezy – opowiada Teresa Kondoszek, jaworznicka radna, pomysłodawczyni rajdu i prezeska Stowarzyszenia Sportowego Akademia Boksu Roberta Gortata.

Sobotni rajd miał charakter rekreacyjny. Start poprzedzony był solidną rozgrzewką, którą prowadził Mariusz Kowalski, nauczyciel wychowania fizycznego. Uczestnicy rajdu mieli do pokonania dystans długości 6 kilometrów. Trasa spacerowa zaczęła się przy pasażu handlowym Manhattan Podłęże i prowadziła między innymi przez park Podłęże oraz jaworznicką Velostradą. Trasę zabezpieczali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach. – Mamy już w tym spore doświadczenie i kiedy tylko możemy, to chętnie pomagamy. Część strażaków także maszerowała z kijkami, bo lubimy aktywnie spędzać czas – mówi Mirosław Pieczara, strażak z OSP Ciężkowice.

Każdy uczestnik rajdu otrzymał na mecie pamiątkowy medal. Wyróżniono także najstarszych i najmłodszych uczestników rajdu. Były też dodatkowe atrakcje: muzyka, posiłek i dmuchańce. – Cieszę się, że zainaugurowaliśmy kolejny rajd, tym razem na Podłężu. Rajdy nordic walking to taka dobra tradycja w naszym mieście i mam nadzieję, że kolejne dzielnice, które jeszcze swojego rajdu nie mają, będą sukcesywnie dołączać – mówi wicemarszałek województwa śląskiego. – Cieszę się, że ta aktywność sportowa zyskuje na popularności, bo niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia – dodaje.

Wśród uczestników Rajdu Nordic Walking Osiedle Podłęże był też Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna. – Nordic walking zyskuje w naszym mieście coraz większą popularność. Cieszę się, że jesteśmy coraz bardziej aktywni sportowo. Spacerując po pięknych zakątkach Jaworzna, poznajemy i podziwiamy je, a dodatkowo pracujemy nad kondycją i dbamy o zdrowie. Fantastycznie, że kolejna dzielnica rozpoczęła przygodę z nordic walkingiem. Pierwsza edycja rajdu na Podłężu za nami, ale radna, Teresa Kondoszek, już zapowiedziała, że będą kolejne edycje – mówi Łukasz Kolarczyk.

Natalia Czeleń

Miłośnicy nordic walkingu wystartowali z Podłęża | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: