Nasz jaworznicki artysta, Marian Folga 18 maja wziął udział w konkursie Body Painting WBA Competition w Lipsku. Trzeci raz wystartował w tym festiwalu i po raz trzeci stanął na najwyższym podium.

Tematem tego konkursu byli współcześni bohaterowie kontra bohaterowie z dzieciństwa. Marian odwołał się do ulubionego bohatera z komiksu z gatunku fantasy narysowanego przez Grzegorza Rosińskiego – Thorgala. Ponieważ obrazy artysty są epickie, również i ten opowiadał pewną historię.

Thorgal to jeden z ulubionych moich bohaterów, pisałem nawet pracę magisterską na jego temat. Przedstawiłem losy chłopca, potomka Atlantów, który jako rozbitek trafił do wioski Wikingów, gdzie dorastał, założył rodzinę, pokonywał wiele trudności – opisuje Folga.

Dopełnieniem tych obrazów, które pomagała mu wykonać jego podopieczna Wiktoria Wędzicha, było niesamowite nakrycie głowy – składające się z piór, czaszki jelenia, a które tradycyjnie wykonała żona artysty – Monika. Jaworznianie otrzymali też nagrodę publiczności.

A już 25 maja w Kijowie, na silnie obsadzonych Międzynarodowych Mistrzostwach w Body Paintingu, drużyna Mariana Folgi zajęła trzecie miejsce. To jest też ogromne wyróżnienie, zwłaszcza że jury doceniło jego pracę, przyznając wysokie noty za technikę, wykonanie i omówienie. Tym razem nasz mistrz body paintingu inspirował się “Pamiętnikami gwiazdowymi” Stanisława Lema, gdyż temat brzmiał: “Sztuczna inteligencja – strach i możliwość”.

Przed naszym artystą kolejne wyzwania – światowe mistrzostwa w body paintingu w Austrii oraz wyjazd z Teatrem Tańca Dyemotion do Indii. 27 czerwca tancerze z grupy Mariana będą prezentować niesamowite widowisko “Materia”.

Tekst: ES