W Hali Widowiskowo-Sportowej w Jaworznie wystartowały zajęcia – „Fitness dla mam z dziećmi”. To propozycja aktywnego spędzania czasu dla wszystkich kobiet, które chcą ćwiczyć wspólnie ze swoimi pociechami. Zajęcia odbywają się w ramach przedsięwzięcia pn. „Twórczość w Hali MCKiS”.

– Zapraszamy wszystkie mamy, zwłaszcza te, które chcą zadbać o formę, ale trudno im pogodzić ćwiczenia na siłowni z opieką nad dziećmi. Wychodzimy im naprzeciw i zachęcamy do licznego udziału w treningach – podkreśla Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

„Fitness dla mam z dziećmi” odbywa się co środę o godz. 12 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Grunwaldzkiej 80 w Centrum. Zajęcia prowadzi instruktorka MCKiS, Judyta Fidzińska.

– Głównym celem naszych spotkań jest to, aby mamy wyszły z domu, zrobiły coś dobrego dla ciała i dla ducha, i by miały przy tym zadowolone dziecko – tłumaczy trenerka. – W treningach mogą brać udział mamy z niemowlętami, a także z dziećmi 2, 3 i 4-letnimi. Zajęcia muszą być więc bardzo elastyczne. Staram się dobierać takie ćwiczenia, jakie są w danej chwili najbardziej adekwatne. Jeśli dziecko chce być cały czas przy mamie, może ćwiczyć razem z nią i pełnić funkcję naturalnego obciążenia, np. mama może je podnosić niczym piłkę lub ciężarek. Ale jeśli maluch nie jest zainteresowany treningiem, to też żaden problem. U nas można ćwiczyć zarówno ze swoimi pociechami, jak i w pojedynkę, a dzieci mogą się w tym czasie bawić w pobliżu. Cały czas mamy je oczywiście na oku – podkreśla.

Jak przyznaje dalej trenerka, dobór ćwiczeń wymaga dużej kreatywności, zauważania potrzeb i szybkiego reagowania.

– Dzieci szybko się nudzą, więc cały czas musi się coś dziać. Ważne jest też dobre gospodarowanie czasem, aby zrobić kompletny trening, który kończy stretching (rozciąganie – przyp. red.) i z którego wszyscy będą zadowoleni – zaznacza. – Podczas zajęć szczególną uwagę chciałabym zwrócić na ćwiczenia ukierunkowane na zdrowy kręgosłup. Uczestniczki treningów to bowiem przede wszystkim mamy, które niedawno rodziły, których kręgosłupy są zaniedbane, obolałe od ciągłego noszenia dzieci – dodaje.

Mam chętnych do wspólnych ćwiczeń nie brakuje. W treningu, który odbył się 1 lutego, wzięła udział m.in. Kamila Fornal, mama 7-miesięcznej Jagódki.

– To moje pierwsze zajęcia. Dowiedziałam się o nich w ostatniej chwili, z postu na Facebooku – przyznaje jaworznianka. – Zdecydowałam się na udział w treningach, ponieważ chcę zadbać o kondycję. Cieszę się, że MCKiS wyszło naprzeciw oczekiwaniom mam – dodaje.

Zajęcia odbywają się w podcieniach hali MCKiS. Udział jest płatny. Jednorazowe wejście kosztuje 15 zł. Obowiązują zapisy: 32 745 10 30 wew. 52 i 57, w godz. 7-15.

Podobne zajęcia odbywają się np. na niektórych jaworznickich siłowniach i w klubach fitness. Z kolei ATElier Kultury zaprasza na wspólne ćwiczenia dla mam z dziećmi powyżej 6. roku życia. Treningi prowadzi Joanna Kulawik. Zajęcia odbywają się w poniedziałki o 17 przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jeleniu. Udział jest płatny.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Mamy mogą ćwiczyć same lub z dziećmi
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska