Popołudniowe zajęcia dla młodych aktorów ruszyły w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Pierwsze próby już za nimi, ale wciąż można dołączyć do wybranej grupy.

Zainteresowanie jest spore. Wśród uczestników zajęć teatralnych są naprawdę utalentowane dzieciaki. Będziemy wspólnie pracować nad ich warsztatem. Podczas zajęć dzieci uczą się między innymi właściwej dykcji, fonetyki i ruchu scenicznego. Wszystkie te umiejętności są bardzo potrzebne na scenie, ale przydają się też w codziennym życiu. Uczestnicy zajęć teatralnych mają również okazję poznać pracę aktora od zaplecza – opowiada Marcin Miliński, instruktor teatralny w Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Od kilku tygodni na deskach sceny szczakowskiego Domu Kultury swoje próby mają też aktorzy z Teatrzyku Dawnej Formy. To grupa nieco bardziej doświadczona. Młodzi artyści już pracują nad kolejnym spektaklem.

Aktorzy pracują teraz nad autorskim spektaklem, który opowiada o trudnej przyjaźni. Próby nie są jeszcze zaawansowane. Myślę, że spektakl będzie można zobaczyć już po wakacjach – zapowiada Marcin Miliński.

Scena Domu Kultury w Szczakowej wykorzystywana jest jednak nie tylko popołudniami. Wcześniej odbywają się tam zajęcia dla przedszkolaków i uczniów. „Lekcje z teatrem” są bardzo lubiane przez młodych jaworznian. – Przygotowujemy zajęcia tak, by dzieci zarażać pasją do teatru i sceny, pokazać im kulisy, zachęcać do własnych prób. Teatr ma taką magiczną siłę przyciągania. Kto raz spróbuje, później tęskni za sceną. Nauczyciele już rezerwują terminy na wrzesień – mówi Marcin Miliński.

Grażyna Dębała

Zajęcia teatralne cieszą się dużym zainteresowaniem | fot. Marcin Miliński