Mnóstwo jaworznian urozmaica dobiegające powoli wakacje odwiedzinami w najatrakcyjniejszych i najciekawszych miejscach naszego miasta.

Magia naszych urokliwych zakątków działa jak magnes, zresztą nie tylko w czasie letniej laby.

Ilość gości w GEOsferze, Gródku czy nad Sosiną była w lipcu i sierpniu ogromna, ale z nastaniem jesieni atrakcyjność tych miejsc się nie zmniejszy. Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej już planuje niezwykle ciekawe inicjatywy, z których najbliższą będzie IV Ogólnopolskie Forum Geo-Projekt, które odbędzie się końcem września. GEOsfera w nowym roku szkolnym ponownie stanie się celem wycieczek z całego regionu, a mieszkańcy Jaworzna, zwłaszcza popołudniami, nadal będą mogli cieszyć się oferowanymi przez nią atrakcjami, których ciągle przybywa. Działa już nowy budynek z salą wystawienniczą, niedawno postawiono też nowe instalacje na ścieżce sensorycznej przy stawie, a niedługo do użytku oddana zostanie niezwykła edukacyjna piaskownica, AR Sandbox, której wykonawca został wyłoniony w lipcu.

Do wszystkich atrakcyjnych miejsc wiodą też ścieżki rowerowe.

W Jaworznie są fajnie przygotowane trasy rowerowe i w każde z ciekawych przyrodniczo miejsc można przyjemnie i bez problemu dotrzeć na dwóch kółkach. Na przykład kiedy z Osiedla Stałego jadę do Gródka, przejeżdżam często przez Długoszyn, tam przy przystaniach kajakowych można sobie zrobić postój. Na GEOsferę też jest bardzo dobry dojazd, zwłaszcza od strony Centrum, nową drogą – mówi Paweł Styrnol z grupy rowerowej Niepokonani Jaworzno.

Również teren zalewu Sosina to świetne miejsce na rodzinne spacery, obserwacje przyrody czy aktywność sportową. Jeszcze w te wakacje Sosina po raz kolejny stanie się areną zmagań dla jednej z najcięższych, ale też bardzo popularnej w Jaworznie dyscypliny. 25 sierpnia odbędzie się tam kolejna edycja Tauron Triathlonu “Stalowy Sokół”. Rozpoczął się też pierwszy etap rewitalizacji terenu, który zakłada powstanie m.in. podciśnieniowej kanalizacji, sieci wodociągowej toalet i drogi rowerowej wokół zalewu.

Odwiedzam Sosinę już kolejny raz. Po tym, jak przyjechaliśmy tu po raz pierwszy z córką, bardzo jej się spodobało, więc teraz wybieramy jaworznicki zalew. Dobry pomysł z tym remontem, pewnie po jego zakończeniu będzie tu jeszcze więcej ludzi – mówi Mateusz, który przyjeżdża z rodziną żeby odpocząć nad Sosiną.

Nie musimy też martwić się o popularność parku Gródek. Przeżywa prawdziwe oblężenie. Teren jest atrakcyjny zwłaszcza dla osób chcących aktywnie spędzać czas. Na terenie Gródka znajduje się też Bacówka Wspólnoty Betlejem. Zwierzęta, które będą mieszkać tam do jesieni, są obiektem ogromnego zainteresowania, zwłaszcza wśród dzieci.

Później zabierzemy zwierzęta do Dąbrowy Narodowej. Przezimują na terenie naszej wspólnoty. Faktycznie wzbudzają one bardzo duże zainteresowanie, zwłaszcza kangury, które jednak są jeszcze dość płochliwe. Na uroczyste zakończenie sezonu pasterskiego zapraszamy 30 września – mówi ks. Mirosław Tosza, ze Wspólnoty Betlejem.

Tekst: Dawid Litka