Pandemiczna fala powoli opada. 28 kwietnia w Jaworznie odnotowano 39 nowych przypadków zakażenia, a 3 jaworznian zmarło. W całej Polsce obecność koronawirusa potwierdzono u 8895 osób. Zmarło 636 zakażonych. – Te dane pozwalają na stopniowe luzowanie obostrzeń – mówił tego dnia podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Już od 1 maja nastąpi odmrożenie części aktywności sportowych na świeżym powietrzu, a także w obiektach zamkniętych i na basenach. 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe. Nadal jednak obowiązywać tam będą limity klientów. Tego samego dnia do szkół wrócą uczniowie z klas I-III oraz w reżimie sanitarnym działać będą mogły galerie sztuki i muzea. Od 8 maja znów otwarte zostaną hotele, a od 15 maja możliwe będzie uruchomienie restauracyjnych i kawiarnianych ogródków na świeżym powietrzu. Dwa tygodnie później posiłki będzie można zjeść również wewnątrz restauracji. W połowie maja częściowo pożegnamy się z maseczkami. Od 15 maja na świeżym powietrzu, gdzie możliwe będzie zachowanie dystansu względem innych osób, nie trzeba będzie ich nosić. Na komunie i wesela organizowane do końca maja zaprosić można będzie maksymalnie 25 osób, a na uroczystości, które odbędą się od 29 maja już 50 osób.

Tymczasem w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie odnotowano zmniejszenie liczby pacjentów zakażonych COVID-19. – W tym tygodniu w szpitalu na oddziałach covidowych leży ok. 50 chorych. Mniej pacjentów wymaga terapii respiratorem. Obecnie jest ich ok. ośmiu – mówi Wiesław Więckowski, lekarz naczelny Szpitala Wielospecjalistycznego.

W Jaworznie uruchomiono powszechne szczepienia. Do funkcjonujących od stycznia 13 punktów w przychodniach ZLO i prywatnych, dodano jeszcze 4. Hala Sportowa MCKiS w Osiedlu Stałym jest już po odbiorze technicznym. Lada dzień, jak tylko pojawią się oferty na dostawę szczepionek, punkt ruszy. Również niedługo zostanie uruchomiony punkt w Centrum, w budynku ATElier. Od 24 kwietnia szczepieni są pacjenci w hali sportowej na Leopoldzie.

Otrzymaliśmy w sobotę 900 szczepionek. W sobotę i poniedziałek udało nam się zaszczepić po 450 osób. We wtorek mieliśmy opóźnienie, bo w terminie nie dotarła dostawa szczepionek. Mieliśmy umówionych na konkretne godziny pacjentów. Ściągnęliśmy 120 szczepionek z przychodni, aby na bieżąco szczepić. Robiliśmy wszystko, co możliwe, aby płynnie działać. Szczepionki dotarły po 3 godzinach. Po raz pierwszy zdarzyło się, że mieliśmy tak duże opóźnienie. Poprzesuwaliśmy pacjentów na późniejsze godziny. Na szczęście udało nam się wszystko ogarnąć i w ciągu 3 godzin zaszczepić 150 osób – wyjaśnia Jacek Nowak, prezes ZLO Jaworzno.

Ewa Szpak, Grażyna Dębała

W hali na Leopoldzie ruszył punkt powszechnych szczepień | fot. Ewa Szpak