Na rozmowie kwalifikacyjnej istotne są: pewność siebie, mowa ciała oraz odpowiedni strój. Zdaniem specjalistów, właśnie to najskuteczniej przyciąga uwagę rekrutera. Jaworznicką trenerkę biznesu i coacha, Martynę Brodę, zapytaliśmy o to, jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. – Pierwsze wrażenie, jakie zrobimy na rekruterze, ma znaczący wpływ na przebieg całej rozmowy. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie do rozmowy, które zapewni nam większą pewność siebie – przekonuje Martyna Broda, trenerka biznesu i coach.

Bardzo ważne jest profesjonalne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, w tym CV. W internecie znaleźć można gotowe szablony. Pamiętać jednak należy, by CV zawierało tylko prawdziwe informacje. Wielu przedsiębiorców skarży się na przekłamania w dokumentach składanych przez kandydatów. – Nie przeceniajmy swoich umiejętności. W CV powinny się znaleźć tylko prawdziwe informacje, takie które możemy czymś potwierdzić. Jeśli nasza znajomość języka angielskiego jest na poziomie podstawowym, nie piszmy w CV, że posługujemy się nim w stopniu komunikatywnym – przestrzega trenerka biznesu.

Brak doświadczenia nie zawsze jest problemem. Jeśli go nie posiadamy, to możemy wykazać się innymi predyspozycjami. – Warto wtedy zwrócić w CV uwagę na umiejętność uczenia się, świetnego odnajdowania w grupie, podzielność uwagi. Efektowna może być też umiejętność pracy pod presją czasu. Trzeba tylko potwierdzić te cechy konkretnymi sytuacjami – radzi specjalistka.

Warto pochwalić się wtedy funkcją pełnioną na uczelni, wygranymi konkursami, wolontariatem czy zaangażowaniem w akcje społeczne. – To atuty, które świadczą na naszą korzyść. Lepiej zaprezentować swoją chęć i gotowość do nauki niż doświadczenie, którego nie mamy – przekonuje ekspertka.

Pani Martyna zaleca dbanie o swoją prywatność w mediach społecznościowych. Rekruterzy często sprawdzają kandydatów w sieci i przeglądają ich profile. – Powinniśmy zadbać o to, by nie pojawiały się tam niewłaściwe treści. Jeśli mamy konto w takich serwisach jak LinkedIn, dopilnujmy, by znajdowały się tam zaktualizowane informacje – przypomina specjalistka.

Zanim udamy się na rozmowę o pracę, powinniśmy zdobyć jak najwięcej informacji na temat firmy i działu, do którego aplikujemy. Dobrze jest znać specyfikę branży. Wiele informacji znajdziemy w ogłoszeniu o pracę czy w mediach społecznościowych i na stronie internetowej firmy.

Przed spotkaniem z rekruterem warto sporządzić sobie listę z informacjami, które chcielibyśmy przekazać, i pytaniami, które chcemy zadać rekruterowi. Dzięki temu nasza wypowiedź będzie bardziej uporządkowana. Nie o wszystko warto pytać już na pierwszej rozmowie.

– Nie powinniśmy pytać wtedy o możliwą podwyżkę. Nasze pytania powinny dotyczyć raczej zakresu obowiązków i możliwości rozwoju działu, do którego chcemy dołączyć – opowiada Martyna Broda.

Przed spotkaniem warto zrobić rozeznanie, jakie zarobki w naszym regionie dominują w przypadku zawodu, który chcemy wykonywać. Ta wiedza może być przydatna, gdy rekruter zapyta, ile chcielibyśmy zarabiać. – W sieci znajdziemy wiele przykładowych pytań, zadawanych przez rekruterów. Warto nagrać swoje odpowiedzi telefonem czy kamerą. Dzięki temu nabierzemy wprawy i sami wyłapiemy swoje błędy. Można także poprosić bliskich o wspólne przećwiczenie takiej rozmowy – zachęca pani Martyna.

Dla rekrutera ważny jest również wygląd kandydata. – Warto postawić na skromną elegancję. Jeśli na co dzień nie nosimy spódniczek czy sukienek, nie zakładamy ich na rozmowę o pracę, bo stracimy poczucie komfortu i pewności siebie – zaleca specjalistka.

Lepiej zrezygnować z krzykliwego makijażu i zbyt wielu ozdób w postaci bransoletek, kolczyków, naszyjników, które niepotrzebnie odwracać będą uwagę rekrutera. – Panie powinny postawić na codzienny i lekki makijaż oraz skromne dodatki, chyba że aplikują do pracy w branży, w której krzykliwe dodatki są wręcz pożądane – opowiada pani Martyna.

W przypadku rozmowy o pracę przeprowadzanej metodą online powinniśmy zadbać wcześniej o odpowiednie tło. – Powinien panować tam porządek. Ważne jest też dobre oświetlenie, by nasza twarz lepiej się prezentowała – radzi coach i trenerka biznesu.

By rozmowa kwalifikacyjna była owocna, sami powinniśmy być pewni, czego oczekujemy. – Nie chodzi o to, by zdobyć jakąś pracę za wszelką cenę, ale o to, by dostać się na stanowisko, do którego pasujemy – podsumowuje Martyna Broda.

Natalia Czeleń

Martyna Broda radzi, jak przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: