Wakacyjna laba właśnie się rozpoczyna. W tym roku wyjątkowo już w środę (19 czerwca)uczniowie usłyszeli ostatni dzwonek przed wakacjami i odebrali swoje świadectwa. Wypoczywać będą długo, bo aż przez 74 dni. To mnóstwo czasu, który można dobrze wykorzystać. Z pomocą przychodzą miejskie instytucje. Propozycji jest mnóstwo. Będą wycieczki, wyjścia do kina, zabawy w plenerze, zajęcia plastyczne, sportowe i kulinarne. Zapisy na wakacyjne zajęcia w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej ruszą w poniedziałek 24 czerwca.

W tym roku uczestnicy letniej akcji będą mieli okazję poznać rozmaite zawody: policjanta, ratownika górniczego, piekarza, leśnika i bibliotekarza.

Program przygotowaliśmy tak, by jak najmniej czasu spędzać pod dachem. Planujemy sporo wycieczek po okolicy, odwiedzimy GEOsferę, bibliotekę, muzeum, ale będą też wyjazdy na przykład do Krakowa. Z naszej wakacyjnej oferty korzysta zazwyczaj wiele dzieci, które także w ciągu roku przychodzą na zajęcia, więc chcieliśmy im zaproponować coś nowego – tłumaczy Agata Stelmachów, kierownik zespołu obiektów kulturalnych Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Warto wspomnieć, że rodzice nie muszą zapisywać dziecka na przykład na cały tydzień. Można wybrać tylko te dni, na które zaplanowano interesujące dla dziecka atrakcje.

W Klubie “Pod Skałką” dzieci będą miały okazję uszyć sobie maskotkę i przygotować ulubioną sałatkę. Odbędą
się tam też warsztaty teatralne, a podczas nich dzieci będą się uczyć sztuki charakteryzacji i tworzenia scenariusza. Będą też wycieczki i wyjazdy.

Zajęcia organizowane są dla dzieci od 7 lat. Na każde zajęcia obowiązywać będą zapisy – informuje Ewelina Karweta z Klubu “Pod Skałką”.

W Klubie “Szczak” dzieci będą miały okazję upiec i udekorować ciasteczka. Będą też zajęcia z elementami arteterapii i treningi logicznego myślenia  Kto zdecyduje się na wakacje z Klubem “Podłęże”, będzie miał wiele okazji do aktywności fizycznej. Instruktorzy zapraszają na zajęcia taneczne. W planach mają też wyjścia na basen. Sportowo będzie też w Klubie “Gigant”. W wakacyjnym programie są treningi fitness oraz gry i zabawy ruchowe w plenerze. Będą też atrakcyjne wycieczki, w tym do Lokalnej Kolei Drezynowej w Regulicach, Agrogospodarstwa w Przybynowie oraz do Ogródka Jordanowskiego w Sosnowcu.

Sporo też będzie się działo w Klubie “Strażak”. W planach są między innymi warsztaty kulinarne w Betlejem.
Dzieci będą miały okazję poznać smaki pizzy. Będą też zajęcia ze strażakami z OSP w Dąbrowie Narodowej, którzy nauczą dzieci, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Nie zabraknie zabaw ruchowych w plenerze. Będą też warsztaty muzyczne.

W czasie wakacji zapraszają też bibliotekarze. W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna proponuje podróże po świecie. Dzieci będą poznawać odległe kraje poprzez ich kulturę i zwyczaje. Wśród bibliotecznych propozycji jest “podróż” do afrykańskiego buszu, na Antarktydę i do Azji.

Na wakacyjne zajęcia zaprasza jaworznickich uczniów również Klub Relax. Tutaj dzieci mogą wybrać warsztaty fotograficzne, zajęcia kulinarne, plastyczne lub ruchowe.

Sporo wakacyjnych propozycji dla dzieci przygotowali też instruktorzy z Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna. W programie są warsztaty teatralne i tańca nowoczesnego. Chętni będą mogli wykonać oryginalną biżuterię, wziąć udział w zajęciach muzycznych, plastycznych lub ruchowych. Działać będzie też szkółka wędkarska.

Od poniedziałku, 17 czerwca działa już wodny plac zabaw na plantach. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynku, szczególnie chętnie odwiedzane jest w upalne dni. Warto wybrać się tam również na wieczorny spacer, bo obiekt jest ładnie podświetlony. W Jaworznie na nudę nikt nie będzie mógł narzekać.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: