Jeszcze w tym tygodniu na rynku wydawniczym ukażą się najnowsze powieści dwóch jaworznickich pisarek. Dzisiaj została zaplanowana premiera „Carmen”, czyli ostatniej części trylogii „Wnuczka wariatki”, której autorką jest Danuta Noszczyńska. Już jutro, w piątek, 24 lutego, w księgarniach będzie dostępna powieść „Coś patrzy” Agnieszki Kaźmierczyk. Książka jeszcze przed premierą zdobyła uznanie czytelników, którzy mogli kupić ją w przedsprzedaży.

– Jeszcze nie było premiery, a pojawiło się już sporo recenzji w social mediach i na lubimyczytac.pl – nie kryje radości Agnieszka Kaźmierczyk. – Cieszę się, że książka się podoba. Wystarczy zerknąć na oceny. „Coś patrzy” uzyskało już ocenę 9,7 na 10. Jestem bardzo zadowolona. Sporo osób nabyło książkę w przedsprzedaży. To cieszy – przyznaje.

Agnieszka Kaźmierczyk zasłynęła na rynku czytelniczym takimi powieściami, jak np. „Rusalka”, „Księżyc nad Świtezią”, „Topielica ze Świtezi”, „Epidemia uczuć” i dwa tomy „Klątwy sióstr”. Najnowsza książka jaworznianki pt. „Coś patrzy” opowiada o losach uczestników reality show, którzy zamieszkują w domu Wielkiego Brata. Gdy go opuszczają, dochodzi do serii tajemniczych zdarzeń, w których niektóre z tych osób giną. Rozwikłać zagadkę próbuje dziennikarka Beata, która podejmuje ryzyko i dołącza do programu.

Jak podkreśla Agnieszka Kaźmierczyk, w powieści „Coś patrzy” podjęła temat szeroko pojętej moralności, zakłamania. Chce skłonić czytelnika do przemyśleń nad tym, co by było, gdyby ludzkie grzeszki zostały nagle ujawnione.

Autorka zaprasza do lektury, a także do udziału w swoim spotkaniu autorskim. Odbędzie się ono 20 marca o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.

A już dziś (w czwartek, 23 lutego) na półkach w księgarniach w całej Polsce będzie można znaleźć powieść pt. „Carmen” Danuty Noszczyńskiej. – Lada moment będą wszystkie trzy – przyznała pisarka przed premierą, na swoim facebookowym profilu. – Jeśli czekacie na wyjaśnienie do końca (albo raczej początku) wszystkich sekretów rodu „Wariatki”, to zapraszam do lektury. Polecam całą trylogię tym, którzy nie czytali pierwszych tomów. Jest w niej o tym, jak wiele w naszym życiu zależy od ludzi, miejsc, w które rzuca nas los, i pozornie przypadkowych wydarzeń. Dlatego… nie osądzaj, bo nigdy nie znasz całej prawdy o drugim człowieku – zaznaczyła pisarka.

„Carmen” to ostatnia część opowieści o wnuczce, córce i jej mamie, czyli tytułowej Wariatce. Każdy tom dotyczy jednej z tych bohaterek. Każda z nich jest inna i inaczej patrzy na świat. Carmen jest seniorką rodu i jednocześnie bardzo ekstrawagancką osobą, która nie umie znaleźć wspólnego języka ze swoją córką, Aliną. Również Alina nie rozumie swojej matki i uważa, że jest niezrównoważona. Dlatego na długie lata zerwała z nią kontakt. Jest za to bardzo surowa dla swojej córki Poli, która, choć jest już dorosła, nadal żyje pod dyktando Aliny.

W trylogii Danuta Noszczyńska podejmuje problem braku porozumienia międzypokoleniowego i tego, do jakich dramatycznych konsekwencji może to doprowadzić. Książki autorki są jednocześnie napisane lekko, z humorem, dlatego trudne tematy są przeplecione zabawnymi sytuacjami.

– W części o Carmen zostanie ukazane jej dzieciństwo, jej przeżycia z tego czasu. Z tego, co wtedy doświadczyła, wynikają bowiem jej dalsze losy, jej stosunek do córki i metody wychowawcze, które z kolei wpłynęły na to, jak Alina wychowywała Polę – zdradza pisarka.

Ostatnia część trylogii ma ukazać się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Danuta Noszczyńska napisała do tej pory 23 książki. Otrzymała trzy nagrody „Pazura” na Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur” za książki pt. „Wszystkie życia Heleny P.”, „Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana” i „Harpia”.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Agnieszka Kaźmierczyk prezentuje swoją najnowszą powieść
| fot. Materiały prywatne