Książka naukowa komendanta miejskiego policji w Jaworznie, insp. dra Piotra Uwijały, została nominowana do Nagrody im. Oskara Haleckiego w konkursie na „Książkę Historyczną Roku”. Głosowanie na najlepsze publikacje w kilku kategoriach odbywa się do 31 października na stronie internetowej, poświęconej konkursowym zmaganiom.

Wydawnictwo, autorstwa szefa jaworznickich policjantów nosi tytuł „Polska wojskowa misja zakupów w Paryżu w latach 1919-1921. Pozyskiwanie i transport zagranicznego materiału wojennego dla Wojska Polskiego w okresie wojny polsko-sowieckiej” i, zdaniem historyków, jest pierwszą w Polsce tak obszerną próbą opracowania tematu słabo przebadanego i opisanego, jakim była tytułowa misja wojskowa Polaków w stolicy Francji.

– Zarówno w 20-leciu międzywojennym, jak i po II wojnie światowej, temat ten nie był poddany głębszym analizom – przyznaje dr Piotr Uwijała. Jak dalej wyjaśnia, zabrakło w tym wszystkim osób, które szczegółowo zainteresowałyby się tym, jak to się stało, że Polacy, których kraj ledwo co odzyskał niepodległość po 123 latach zaborów, byli w stanie stworzyć tuż po I wojnie światowej milionową, dobrze wyposażoną armię.

– Moje badania trwały 7 lat, z czego 5 poświęciłem na analizę dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego i Archiwum Akt Nowych. Takich całodniowych wyjazdów, które odbywałem w wolnym czasie, było ponad 100. Korzystałem też z zasobów Centralnej Biblioteki Wojskowej i, dzięki internetowi, ze zdigitalizowanych zasobów Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce – informuje dr Uwijała. – Moja książka jest też swego rodzaju bazą wyjściową do dalszych naukowych poszukiwań, czy to w zakresie transportów wojskowych, czy analizy francuskich archiwów, które mnie, z racji ograniczonych funduszy i czasu, nie było dane przeprowadzić – przyznaje.

Na naukowe dzieło jaworznickiego komendanta można głosować na stronie ksiazkahistorycznaroku.pl w kat. książki naukowe. Konkurs zorganizowały cztery instytucje: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury.

– Aby prawidłowo oddać głos, należy wybrać dwie książki – tj. jedną w kategorii naukowej i jedną w kategorii popularnonaukowej – tłumaczą organizatorzy. – Jeden czytelnik może wysłać jeden głos internetowy, z danego adresu e-mail, jeden raz w ciągu 24 godzin – wyjaśniają.

Insp. dr Piotr Uwijała zajmuje się badaniami naukowymi okresu wojennego 1919-1921 już od wielu lat. W ostatnim czasie przypomniał np. jaworznianom o losach, stacjonującej w Jaworznie między 1936 a 1939 rokiem, 7. Kompanii Rezerwy Policji Państwowej.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Dr Piotr Uwijała jest komendantem miejskim policji w Jaworznie
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: