W najbliższy weekend, 4 i 5 września, miłośnicy gier planszowych będą mieli okazję ponownie spotkać się pod jednym kosmicznym dachem, aby wziąć udział w 4. edycji Planszówek w Spodku organizowanej przez katowicką kawiarnię z planszówkami – Ludiversum, pod honorowym patronatem prezydenta miasta Katowice.

Podczas tegorocznej edycji organizator zapowiedział obecność około 40 wystawców, którzy na antresoli obiektu zaprezentują swoje najnowsze tytuły, a także te, które jeszcze nie miały swojej premiery. Wśród nich są m.in. What The Frog z Tsukuyumi, Ogry Games z grą Lockup, Portal Games i ich Najeźdźcy ze Scytii lub młode wydawnictwo Dark Rabbit, które zaprezentuje prototyp swojej kolejnej gry – Age of Trains. Ponadto wydawnictwo Czacha Games będzie prezentowało grę Black Rose Wars: Rebirth, której kampania właśnie trwa, a sama gra ukaże się w przyszłym roku. Przedpremierowo będzie można zagrać również m.in. Lama Land od Lacerty, Wyspa Kotów od Lucky Duck Games i Miasto w Chmurach od Foxgames. W trakcie imprezy fani gier paragrafowych mogą spotkać się z autorem gry Tkacze Burz od wydawnictwa Other Worlds. Uczestnicy imprezy mogą również liczyć na zakup akcesoriów do gier czy samych gier w promocyjnych cenach.

Poza wystawcami na graczy czekają dwie sale. W pierwszej uczestnicy będą mogli wspólnie przeżywać przygody podczas kilkunastu zorganizowanych sesji RPG, w drugiej natomiast odbędą się turnieje z nagrodami. Miłośnicy karcianego Magic the Gathering mogą liczyć na dwa turnieje: Pauper oraz Limited o łącznej puli nagród 3 tys. złotych. Ponadto Fani Warcrafta będą mogli wziąć udział w turnieju Hearthstone, gracze Rummikuba mają możliwość wzięcia udziału w Mistrzostwach Polski Południowej, a wszyscy zafascynowani mroczną fantastyką od Lacerty będą mogli zasiąść do turnieju, grając w Ostium przy ich stoisku. Dodatkowo wydawnictwo Rebel zaprasza do siebie na turniej gry karcianej KeyForge w formacie Archon Reversal, Ogry Games na turniej Unmatched, a IUVI Games na turniej w Hero Reamls.

Prawdziwą gratką dla planszówkowiczów będzie wypożyczalnia, zaopatrzona w tym roku w ponad 600 tytułów. To, co wyróżnia tegoroczną edycję na tle poprzednich, to wielkość wydarzenia, ponieważ tym razem organizator wykorzysta również płytę Spodka, i właśnie tam będą zlokalizowane stoły do grania w wypożyczone gry. Również na płycie, ale z własną wypożyczalnią, będzie znajdować się strefa rodzinna. Przy wypożyczalni będą czekać w zielonych koszulkach animatorzy, którzy wyjaśnią uczestnikom zasady nieznanych tytułów.

Bilety 1-dniowe oraz 2-dniowe na wydarzenie można zakupić przez cały czas trwania imprezy, a także wcześniej za pomocą portalu ticketos.pl/event/3919. Bilety ulgowe przysługują do 18 roku życia, natomiast dzieci do 6-go roku życia mogą liczyć na bezpłatny wstęp. Podczas imprezy obowiązują obecne obostrzenia sanitarne, w tym noszenie maseczek, których ściągnięcia można dokonać dopiero siadając do stołu. Więcej o samym wydarzeniu można znaleźć na planszowkiwspodku.pl oraz profilu społecznościowym Ludiversum.

Radosław Kałuża
Harcerski Klub Gier Gildia