Już jutro, 25 czerwca, uczniowie będą cieszyć się zasłużoną labą – wakacjami. We wszystkich jaworznickich szkołach uczniowie przyjdą po raz ostatni w tym roku szkolnym, aby odebrać świadectwa, nagrody, dyplomy za osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne i za wyniki w nauce.

Ze względu na pandemię, w większości szkół odbędą się tylko spotkania z wychowawcami. W tym roku 6533 uczniów szkół podstawowych i 3104 szkół ponadpodstawowych oficjalnie rozpocznie wakacje, które potrwają 67 dni. Mijający rok szkolny był bardzo trudny, bo w większości nauka odbywała się z powodu epidemii koronawirusa zdalnie. Od 26 października do 16 maja uczniowie odbywali lekcje online, ucząc się w swoich domach. Jedynie przedszkolaki i dzieci z klas I-III miały więcej możliwości nauki stacjonarnej. – Był to ciężki rok. Tak długie siedzenie przed komputerem powodowało, że bywały trudności ze skupieniem się i mobilizacją do nauki danych przedmiotów. Dla nas uczniów nie było to łatwe. Chociaż wróciliśmy do szkoły tylko na miesiąc, bardzo się ucieszyłem, brakowało mi kontaktów z rówieśnikami. Gdyby była taka możliwość, pobyłbym z nimi dłużej – mówi Michał Stano, uczeń szkoły ponadpodstawowej.

Nauczyciele postawili na integrację uczniów. Na zdjęciach uczniowie z ZSP 1 | fot. Katarzyna Szyndera

Ostatnie dni nauki nauczyciele wykorzystali na integrację uczniów. W szkołach odbywały się wycieczki, wspólne gry, aby dzieci nacieszyły się sobą i szkołą. – Ten ostatni tydzień przy słonecznej pogodzie wykorzystaliśmy na wspólne zabawy, gry ruchowe na boisku. Dzieci od miesiąca cieszą się nauką w szkole, kontaktami ze sobą i nie chcieliśmy studzić tej ich radości, ale pomóc w budowaniu odpowiednich relacji rówieśniczych – przyznaje Katarzyna Szyndera, nauczycielka z SP nr 1.

Chociaż wszystkich uczniów czeka zasłużona laba, jednak przed ósmoklasistami jeszcze jedno zadanie – rekrutacja do szkoły średniej. Na wyniki egzaminu, który jest przepustką do szkoły ponadpodstawowej, przyjdzie im czekać jeszcze do 2 lipca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca, a 22 lipca zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Wtedy też będzie wiadomo, ile klas zostanie utworzonych w jaworznickich szkołach średnich. Na razie przed wszystkimi uczniami wakacje i możliwość częstszego kontaktu z rówieśnikami. – Myślę, że to będą udane wakacje. W planie mam wyjazd rodzinny, ale też z rówieśnikami i rekolekcyjny – dodaje Michał Stano.

Ewa Szpak

| fot. Fotolia