Za nami oficjalna premiera książki “Kolej w Jaworznie – słowem i obrazem”. To unikatowa publikacja, dokumentująca kolejową przeszłość naszego miasta. Jej autorami są prawdziwi pasjonaci kolei, którzy z każdą stroną książki udowadniają, że pasja to doskonały napęd, który pozwala z powodzeniem pokonywać rozmaite trudności. Ci młodzi ludzie ze swojej pasji uczynili sposób na życie, a książka jest tego świetnym przykładem.

30 maja, o godzinie 17, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie promocyjne, w którym uczestniczyć będą między innymi autorzy książki. Będzie okazja, by zadać im pytania, wymienić się spostrzeżeniami, posłuchać o tym, jak powstawała książka. Autorzy obiecują, że postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania zainteresowanych.

Wśród zaproszonych gości będą kolejarze i historycy, którzy również będą mieli okazję się wypowiedzieć. Co ciekawe zaplanowano też pokaz makiet kolejowych z odwzorowaną infrastrukturą i modelami taboru kolejowego. Organizatorzy zapraszają na to spotkanie wszystkich zainteresowanych. Spotkanie będzie też okazją, by obejrzeć książkę. Bogactwo informacji zawartych w tej publikacji robi wrażenie. Przeczytać tam można nie tylko o kolei normalnotorowej. Są tam również informacje o kolei wąskotorowej, piaskowej, linowej oraz o bocznicach wszystkich zakładów na terenie miasta. Teksty uzupełniają bardzo ciekawe fotografie. W książce jest aż siedemset zdjęć. Przeglądając książkę, można prześledzić, jak zmienia się Jaworzno, bo zdjęcia archiwalne zestawiono z obecnymi pejzażami Jaworzna, zdjęciami, mapami i schematami z różnych okresów. Dawne, nieistniejące już kolejowo-przemysłowe miejsca zestawiono z teraźniejszymi widokami panoramy miasta.

Nowa książka to nie tylko świetnie udokumentowana historia kolejnictwa w Jaworznie. To również dowód na to, że pasjonaci są gotowi pokonać wszystkie przeszkody na drodze do celu. Mimo że stworzenie i wydanie książki nie jest łatwe, to przecież się udało. A autorzy tego dzieła już zbierają materiały do kolejnej publikacji.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: