Prace przy budowie nowoczesnego bloku energetycznego o mocy 910 MW wchodzą w decydujący etap.

Rozpoczęły się właśnie prace rozruchowe, a cała inwestycja gotowa jest już w 80 proc. To jedna z najważniejszych inwestycji, jakie prowadzi grupa TAURON.

To nasza flagowa inwestycja wprowadzająca spółkę w nową erę wytwarzania energii, z której prąd popłynie do 2,5 miliona gospodarstw domowych. Realizacja inwestycji o budżecie 6 miliardów złotych, w niesprzyjających warunkach rynkowych, to ogromne wyzwanie finansowe, technologiczne i logistyczne. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że kolejne etapy inwestycji są domykane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Rozpoczęto pierwszą fazę prac rozruchowych tzw. rozruch zimny i uruchomiono transformator rezerwowo- rozruchowy, który zasila instalacje blokowe w energię elektryczną dostarczaną napowietrzną linią z rozdzielni w Byczynie.

Wszystkie prace przygotowują instalacje do kolejnego etapu testów, tym razem na gorąco. Po nich przystąpimy do operacji trawienia, a następnie dmuchania kotła. Ten etap planujemy na I kwartał przyszłego roku – wyjaśnia Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2019 r. Nowy blok będzie nie tylko bardziej wydajny, ale też przyjazny środowisku. Będzie spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30 proc., a pozostałych gazów emisyjnych o ponad połowę.

Aby blok mógł funkcjonować, potrzebna jest też odpowiednio przygotowana infrastruktura. Trwają prace w rejonie ul. Promiennej.

W rejonie skrzyżowania Promiennej z Martyniaków pod koniec sierpnia wykonano przełożenie kilkudziesięciu metrów odcinka magistrali ciepłowniczej, która kolidowała z budowanym odcinkiem układu torowego. Trwa demontaż starego odcinka magistrali – informuje Patrycja Hamera-Pierzchała, rzeczniczka TAURON Wytwarzanie.

Rozpoczęła się także budowa budynku nastawni kolejowej, ruszyły prace ziemne niezbędne dla budowy torów kolejowych.

W ciągu Promiennej, na wysokości nowego bloku, budowane są nasypy, rozpoczęto przebudowę torów Elektrowni Jaworzno III. Wykonawca linii wyprowadzenia mocy zakończył przeciąganie przewodów nad ulicą. W tym rejonie prowadzona jest też rekultywacja terenu po ułożeniu rurociągu wody – wyjaśnia Hamera-Pierzchała.

Tekst: GD