Na rynku czytelniczym ukażą się niebawem dwie najnowsze książki jaworznickiej pisarki Renaty L-Warszawskiej. Pierwsza trafi do księgarń pod koniec stycznia, druga w marcu. Najpierw autorka zaprosi do lektury powieści „Iść za marzeniem”. To kontynuacja historii kobiety, którą czytelnicy poznali w „Spowiedzi grzeCZnej”.

W pierwszym tomie Ala, główna bohaterka, postanowiła uwolnić się z piekła, w którym żyła, z kolejnych bardzo toksycznych związków, które ją niszczyły. W „Iść za marzeniem” ułożyła sobie życie, ale w pewnym momencie znów wszystko się w nim wali. – Ala musi zmierzyć się z przeszłością – wyjaśnia Renata L-Warszawska.

Pierwsza część historii spotkała się z pozytywnym odbiorem czytelników. Autorka wierzy, że również drugi tom trafi do serc czytających. Jest w trakcie pisania trzeciego.

Drugą książką, którą jaworznianka wyda już niebawem, będzie powieść dla młodzieży pt. „Stary zegar”. Pani Renata przypomina w niej młodym czytelnikom, jak ważne są takie wartości, jak siła przyjaźni, miłość do ludzi, zwierząt, szacunek do siebie nawzajem. – Wracam w niej do czasów, gdy młodzi ludzie nie tkwili z nosami w komputerach, smartfonach, telewizorach. To były piękne lata – wspomina pisarka.

Pomysł na książkę dla młodzieży pojawił się w głowie pani Renaty przypadkowo. Zaczęło się od tego, że jej córka, Kasia, miała odrobić pracę domową – a mianowicie, napisać opowiadanie z dialogiem. – Nie mogła znaleźć tytułu. Podsunęłam jej wtedy „Stary zegar”, po czym wpadłam na pomysł, aby rozwinąć tę historię – wspomina. – Kasia zainspirowała mnie więc do napisania powieści dla młodzieży. Ja wymyśliłam resztę. Jest też autorką okładki. Druga moja córka, Weronika, zaprojektowała z kolei okładkę do „Iść za marzeniem” – zaznacza pani Renata.

Pisarka ma na koncie również inne publikacje. Zaczynała od wierszy, które ukazały się w ponad 20 antologiach. Napisała też kilka bajek, m.in. bożonarodzeniową opowieść pt. „Piernikowy zawrót głowy”. Do księgarń trafił też zbiór opowiadań dla dorosłych czytelników pt. „Czerwony lakier”.

Środki ze sprzedaży książek pisarka przeznacza na leczenie i rehabilitację swojej najmłodszej córki, 5-letniej Marcelinki, która jest dzieckiem autystycznym i urodziła się z wadą genetyczną – rozszczepem wargi i zębodołu.

To dla Cynki, jak zwykli nazywać dziewczynkę jej bliscy, odbywają się w Jaworznie akcje charytatywne. W grudniu zbiórkę pieniędzy zorganizował np. Związek Dużych Rodzin 3+, do którego należy rodzina pani Renaty. Podczas imprezy mikołajkowej w ATElier Kultury pisarka wystawiła też spektakl dla najmłodszych, na podstawie wspomnianego opowiadania „Piernikowy zawrót głowy”. Autorka wystąpiła w przedstawieniu z Dominikiem Sochą. Najbliższa kwesta już 16 stycznia o godz. 18 w Jazz Club Muzeum. Na koncert pt. „Bądź dla innych. Za jeden uśmiech Marcelinki” zaprasza muzyk Mariusz Rutka. Wystąpią Agnieszka Palka i zespół ProAge , w którym pan Mariusz gra na saksofonie i instrumentach perkusyjnych. Do zespołu należą też Mariusz Filosek (wokal), Sławek Yeahlon Jelonek (gitara), Bogdan Bąku Mikrut (perkusja), Krzysztof Walczyk (klawisze) i Roman Romano Simiński (bas).
Cegiełki w cenie 30 zł można kupić na kupbilecik.pl i w siedzibie klubu. Podczas imprezy odbędzie się licytacja rękodzieła i innych cennych przedmiotów.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Renata L-Warszawska z dotychczas wydanymi książkami. Razem z Mariuszem Rutką zaprasza na koncert dla Marcelinki | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska