Fani maszerowania z kijkami już szykują się do Jaworznickiego Rajdu Nordic Walking. Start ósmej jego edycji odbędzie się 8 czerwca.

Jaworznicki Rajd Nordic Walking od momentu jego zapoczątkowania, czyli 2012 roku, z małej imprezy lokalnej stał się ważnym i cenionym przez duże grono osób wydarzeniem. Zeszłoroczna edycja zgromadziła ponad 400 uczestników. Popularność tej imprezy wynika z zainteresowania mieszkańców imprezami sportowymi, prowadzeniem zdrowego trybu życia i aktywności ruchowej. Poza tym ta impreza nie jest tylko nastawiona na rywalizację sportową, ale również ma charakter rodzinnej, wielopokoleniowej zabawy. Mogą w niej brać udział zarówno seniorzy, jak i dzieci. Dodatkowym atutem rajdu jest jego trasa. Start i meta znajdują się w Centrum Edukacji Ekologiczno-Edukacyjnej GEOsfera, a trasy prowadzą najbliższą okolicą oraz wokół osiedli Dobra i Warpie, a więc terenami płaskimi, malowniczymi, zielonymi. Uczestnicy mają do wyboru dwie trasy, które mogą przejść własnym tempem.

Trasa 6-kilometrowa, czyli rekreacyjna biegnie wokół zielonych terenów Sadowej Góry, a ta dla zaawansowanych, wymagająca lepszej kondycji, ma 9 km i biegnie przez Dobrą, Warpie. Na trasie znajdować się będą punkty z wodą, punkt medyczny, a wolontariusze w każdej chwili będą mogli służyć pomocą.

Każdy z uczestników otrzyma dyplom, pamiątkowy medal. W konkursie wiedzy o historii rajdu będzie można zdobyć atrakcyjne nagrody. Start poprzedzi krótka rozgrzewka.

Zademonstrujemy z koleżanką, jak rozgrzać mięśnie rąk, nóg, aby nie dopuścić do kontuzji. Poza tym, co jest bardzo istotne, jak prawidłowo chodzić z kijami, aby nie zginać rąk. Nordic walking to sport, który nie wymaga dużego wysiłku i obciążenia mięśni ani fizycznego przygotowania, jednak ze względu na długi marsz, krótka rozgrzewka jest ważna. Takie chodzenie z kijkami jest bardzo dobre dla kręgosłupa, no i jest najmniej kontuzjogenne, dlatego polecam każdemu i w każdym wieku – powiedziała nam Anna Wojkowska, prowadząca rozgrzewkę przed rajdem.

Wydarzeniu patronują prezydent Jaworzna Paweł Silbert i wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki.

poseł-starzyckiDariusz Starzycki
wicemarszałek wojewódzctwa śląskiego

Bardzo się cieszę, że jaworznianie kładą nacisk na zdrowy tryb życia i tak chętnie angażują się w różne imprezy sportowe. Nordic walking jest dyscypliną, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy chętnie spacerują z kijkami, a miasto proponuje wiele możliwości – przede wszystkim malownicze trasy o różnym stopniu trudności. Kolejna edycja Jaworznickiego Rajdu Nordic Walking pokazuje, jak potrzebne są takie inicjatywy w naszym mieście. Na przestrzeni lat rajd ten zyskał rzeszę fanów i z małej imprezy lokalnej, która została zainicjowana w 2012 roku, stał się cenioną przez uczestników imprezą regionalną. Zawsze przygotowywany jest z dużym rozmachem, towarzyszą mu atrakcyjne konkursy, zadania dla najmłodszych. Dlatego uważam, że warto się zapisać i spróbować swoich sił w tej aktywności ruchowej. Do zobaczenia na trasie!

Tekst: ES