Kończą się prace przy budowie kanalizacji w dzielnicy Jeleń Łęg. Wiosną można będzie starać się o przyłączenie do miejskiej sieci poszczególnych posesji, a już teraz można zwrócić się o wycenę wykonania przyłącza.

Prace w Jeleniu to piąta faza projektu realizowanego pod hasłem “Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna”.

W dzielnicy nie widać może tak licznych pracowników fizycznych, jak latem 2017 roku, jednak firma wykonawcza wciąż pracuje nad tym, by do 30 kwietnia tego roku oficjalnie zakończyć i przekazać do użytkowania mieszkańcom Łęgu infrastrukturę kanalizacyjną. Do położenia zostały jeszcze rury w dwóch newralgicznych miejscach – wyjaśnia Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Wodociągów Jaworzno.

Podczas prac kanalizacyjnych w Jeleniu nie obyło się bez niespodzianek. Stąd przesunięcie terminów.

Realizacja kanalizacji w rejonie kościoła i skrzyżowania ulic Zwycięstwa i Poddane musi być przełożona w czasie. Napotkaliśmy tam na utrudnienia, tzn. na litą skałę, co wymusza na nas zmianę technologii prowadzenia robót. Podobna sytuacja ma miejsce w rejonie pętli autobusowej na ul. Zwycięstwa – mówi Małgorzata Wojas, kierownik jednostki realizującej projekt.

Prace nad projektem już się toczą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tych dwóch punktach kanalizacja będzie gotowa do końca lutego. Później rozpoczną się roboty odtworzeniowe tak, by drogi w dzielnicy wróciły do stanu sprzed inwestycji kanalizacyjnej.

Pracownicy Wodociągów Jaworzno zapowiadają, że wiosną zostanie zorganizowane specjalne spotkanie z mieszkańcami Jelenia Łęgu, podczas którego specjaliści udzielą wszelkich informacji na temat możliwości podłączenia posesji do miejskiej sieci.

Mieszkańcy Łęgu mogą już składać wnioski o wycenę przyłącza kanalizacyjnego.W tym celu należy się zgłosić do siedziby wodociągów (Dział Eksploatacji Sieci Wod-Kan. Pok. 1.6, tel. 32 318 61 40).

W ramach kompleksowej usługi wodociągi oferują: indywidualną wycenę, budowę przyłącza wraz z obsługą geodezyjną, likwidację zbiornika bezodpływowego, przywracanie terenu do stanu pierwotnego. Na powstałe przyłącze firma udziela 10-letniej gwarancji.

Na życzenia klienta płatność może zostać rozłożona na raty. Mieszkańcy mogą też liczyć na dotację z Urzędu Miasta (50 proc., jednak nie więcej niż 2000 zł). Po uzyskaniu wyceny, dokumentację o przyznanie dotacji składa się w Wydziale Komunalnym i Ochrony Środowiska przy placu Górników 5.

Tekst: GD