Pięćdziesięcioro entuzjastów kajakarstwa wypłynęło 22 września na Sosinę, by rywalizować w szóstej już edycji jaworznickich Regat Kajakowych.

Zanim zawody wystartowały, od sobotniego ranka, na teren ośrodka DB Cargo nad Zalewem Sosina przybywali zawodnicy i kibice. Ci pierwsi do godz. 11.30 potwierdzali swoją obecność i dopełniali w biurze zawodów niezbędnych formalności związanych ze startem, który odbył się w samo południe.

regaty-kajakowe

fot. Marcin Miłek | Pogoda i humory dopisywały, ale wiosła nie zawsze pracowały równo

Oprócz zawodników z Jaworzna, załogi kajaków stanowili reprezentanci wielu miast i miejscowości. Byli m.in. kajakarze z Bielska Białej, Rudy Śląskiej, Piły Kościeleckiej, Czeladzi, Sosnowca, Katowic. Swoich sił spróbowali również: Tadeusz Kaczmarek, zastępca prezydenta Jaworzna oraz radni: Dawid Domagalski, Mariusz Kowalski.

Uczestnicy regat (kobiety, mężczyźni, w różnym wieku) startowali w pięciu kategoriach: K1, M1, K2, M2 i Mix. Wszyscy mieli do pokonania 6-kilometrową trasę. Aby wyrównać szanse, od tego roku obowiązywały zasady dotyczące sprzętu – pływano na turystycznych kajakach, które zapewnili organizatorzy.

Start znajdował się przy pomoście ośrodka DB Cargo, następnie trzeba było opłynąć pętlą dookoła wyspy. Tę trasę należało przepłynąć dwukrotnie. W opinii zdecydowanej większości zawodników trasa nie była łatwa, a konkurencja silna. Na szczęście pogoda dopisała, entuzjazm dodawał sił, a sportowa atmosfera “niosła” wszystkich.

Szczęśliwie wszystkie osady wróciły do brzegu. Była duża rywalizacja, sportowy doping, warunki do pływania również bardzo dobre – ocenił Tadeusz Kaczmarek.

regaty-kajakowe

fot. Marcin Miłek | Meta – radość z ukończenia regat

Zwycięzca pokonał trasę regat w niecałe 37 minut, a po dopłynięciu do mety na każdego z zawodników czekał ciepły posiłek regeneracyjny oraz pamiątkowy medal. Po podliczeniu wyników nastąpiła uroczysta ceremonia dekoracji zwycięzców, której przewodniczył Tadeusz Kaczmarek. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary i nagrody rzeczowe.

Organizatorami VI Jaworznickich Regat, którym, jak przed rokiem, patronował prezydent Jaworzna Paweł Silbert byli: Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Urząd Miejski. Partnerem zawodów był firma Nowe Jaworzno Grupa TAURON Spółka z o.o.

Podziękowania należą się również firmie DB Cargo za udostępnienie ośrodka, fundacji z Gliwic TOŁ-HAJ-GDK za wypożyczenie kajaków i służbom ratunkowym za czuwanie nad bezpieczeństwem – stwierdził Tadeusz Kaczmarek.