Do czwartku, 9 czerwca, zapisać się można na jubileuszowy 10. Marsz Nordic Walking. Chętni mogą zgłosić swój udział przez stronę zgloszenia.mckis.jaworzno.pl. Rajd Nordic Walking odbędzie się w sobotę, 11 czerwca. Start i meta zlokalizowane będą na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera.

Zawodnicy będą mieli do wyboru dwie trasy. Wybierając tę dłuższą, pokonać trzeba będzie 9 km. Krótsza to 6 km – informuje Paweł Wróbel z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Biuro zawodów czynne będzie od godz. 9.30. Warto pamiętać, że niepełnoletni uczestnicy, by wziąć udział w rajdzie, muszą mieć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Rozgrzewka przed marszem planowana jest na godz. 10.50. O godz. 11 wystartują zawodnicy, którzy zdecydują się na dłuższą trasę, a 10 minut później wystartuje kolejna grupa.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Choć organizator ustalił limit uczestników na 500 osób, z uwagi na popularność tej imprezy, warto zapisać się jak najszybciej. W Jaworznie miłośników takiej aktywności nie brakuje.

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tego typu rajdami i spotkaniami. Nordic walking ma praktycznie same zalety. Przede wszystkim to ogromne wsparcie dla naszego organizmu. Poza tym maszerujemy wśród pięknej przyrody. Sam sport też nie wymaga nadzwyczajnych wydatków – przekonuje Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego.

Udział w rajdzie mogą wziąć także osoby, które dotąd nie próbowały swoich sił w nordic walkingu. Na miejscu będzie instruktor, który podpowie, jak prawidłowo maszerować z kijami.

Specjaliści i praktycy przekonują, że ten sport to doskonały trening dla całego ciała. Wzmacnia nie tylko nogi, bo dzięki użyciu specjalistycznych kijków trenować można także górne partie ciała i mięśnie ramion. Stosując odpowiednią technikę, można poprawić swoją wytrzymałość, krążenie oraz utrzymać ciało w dobrej formie, niezależnie od wieku.

Organizatorem dziesiątego rajdu w GEOsferze jest Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Impreza odbywać się będzie pod honorowym patronatem Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna, oraz Dariusza Starzyckiego, wicemarszałka województwa śląskiego.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymają pamiątkowe medale. Będą też mieli szansę wzięcia udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Natalia Czeleń

Podobne wydarzenia zawsze cieszą się popularnością wśród jaworznian | fot. Natalia Czeleń