W piątek, 19 stycznia, w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej odbędzie się świąteczny koncert.

Tego dnia na scenicznych deskach stanie chór Gospel Wings. Przed publicznością wystąpią też muzycy z chóru Sokół Miejskiego Centrum Kultury i Sportu oraz adepci sekcji fortepianu, która działa przy szczakowskim Domu Kultury. Piątkowy koncert będzie niezwykłym wydarzeniem.

Koncert zapowiada się uroczyście z tego względu, że inauguruje obchody 90-lecia Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego, które przypadają na 2 grudnia – wyjaśnia Agata Stelmachów, kierownik zespołu obiektów kulturalnych w Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Rok 2018 upłynie w szczakowskim Domu Kultury pod znakiem jubileuszowych obchodów. Pracownicy MCKiS-u przygotowują uroczystości, które będą uświetniały 90-lecie działalności domu kultury, uroczyście otwartego i poświęconego 2 grudnia 1928 roku. Placówka była odpowiedzią na duże zapotrzebowanie mieszkańców. Od 1908 roku szczakowska młodzież zbierała się na ćwiczenia gimnastyczne prowadzone przez instruktorów. Młodzi ludzie ćwiczyli wówczas pod gołym niebem lub w cegielni. W styczniu 1910 roku założono samodzielne gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” w Szczakowej. Towarzystwo działało prężnie. Organizowano obchody 3 Maja, apele grunwaldzkie, przedstawienia teatralne czy zabawy taneczne. Dużą trudność stanowił brak stałego lokalu. Rozpoczęto zbieranie funduszy, by możliwe stało się zdobycie własnego miejsca na działalność. Tę akcję przerwała jednak wojna. Wojenna zawierucha mocno uszczupliła szeregi towarzystwa.

W 1924 r. na prezesa wybrano Zdzisława Krudzielskiego, dyrektora cementowni w Szczakowej. Nowy szef, jako główny cel, postawił sobie pozyskanie siedziby dla Towarzystwa. Starania przyniosły efekt w postaci działki. Zarząd miasta przekazał plac przy głównej drodze – to była świetna lokalizacja. Bardzo szybko na skraju działki postawiono budynek kręgielni. Miejsce cieszyło się ogromną popularnością, toteż Towarzystwo zyskało sporo nowych członków. 15 lipca 1924 r. położono kamień węgielny pod budowę siedziby dla Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” w Szczakowej. W ciągu kolejnych lat budynek stanął i został wykończony. Jego działalność zainaugurowano 2 grudnia 1928 r.

To właśnie te wydarzenia dały początek temu, czym dziś jest szczakowski Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. Obecnie to centrum kulturalnego życia dzielnicy. Zresztą na zajęcia przyjeżdżają tutaj również dzieciaki z innych dzielnic Jaworzna. Dom kultury tętni życiem od rana do późnych godzin. To właśnie tutaj odbywają się m.in. zajęcia plastyczne, ceramiczne, taneczne. Są zajęcia z rytmiki i nauka gry na fortepianie. Tutaj też spotykają się muzycy z chórów Sokół i Jawor. Dom kultury to miejsce wielu wernisaży, koncertów i konkursów.

Piątkowy koncert nosi tytuł “Serdeczne życzenia”. Rozpocznie się o godzinie 18.30. Wstęp za okazaniem wejściówek, które odbierać można w siedzibie szczakowskiego domu kultury (ul. Jagiellońska 3).

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: