Na Sosinie odbyły się w sobotę, 17 września, X Regaty Kajakowe. W jubileuszowym wyścigu zmagało się 50 śmiałków, którzy przyjechali na zawody z całego regionu. Organizatorem wioślarskich zmagań było Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

– Wyścig wystartował o godz. 11. Trasa wiodła po zalewie Sosina i liczyła 6 km. Kajakarze rozpoczęli zmagania z linii brzegowej od strony wypożyczalni sprzętu wodnego. Mieli do pokonania dwie pętle wokół wyspy. Meta wyścigu znajdowała się na wysokości boi, ulokowanej nieopodal plaży strzeżonej – wyjaśnia Grzegorz Gębski z działu sportu jaworznickiego MCKiS.

W kajakarskich zmaganiach wzięli udział nie tylko jaworznianie, ale także mieszkańcy innych miejscowości, m.in. Czeladzi, Katowic, Bielska-Białej. Kajakarze rywalizowali w kilku kategoriach: jedynek kobiet (K1 kobiety), jedynek mężczyzn (K1 mężczyźni), dwójek kobiet (K2 kobieta/kobieta), dwójek mężczyzn (K2 mężczyzna/mężczyzna) i mikstów (K2 kobieta/mężczyzna).

Wśród pań, płynących solo, wygrała Janina Malska z miejscowości Krze. W kategorii jedynek mężczyzn zwyciężył Radosław Mirowski z Dąbrowy Górniczej. W dwójkach kobiet najszybsze były Martyna Broszkowska i Renata Macias z Jaworzna. Najlepszą męską osadą okazali się z kolei dąbrowianin Łukasz Grzelak i rudzianin Krystian Sobala, którzy jako pierwsi wśród wszystkich zawodników, dopłynęli na metę tegorocznych regat (39 minut i 47 sekund). W kategorii mikstów wygrało natomiast małżeństwo z Czeladzi, Małgorzata i Piotr Tylikowscy. Wśród jaworznian najlepsi byli Grzegorz Gębski i Dariusz Gigoń.

W programie imprezy znalazły się też zawody rekreacyjne dla rodzin. Ekipy, składające się z dziecka i rodzica, miały do pokonania ok. 200 m w linii prostej. W rywalizacji wzięły udział dwie osady. Wyścig wygrali Bartosz Grzelak z tatą Łukaszem.

Medale, puchary i nagrody wręczyli laureatom Dariusz Chrapek, wicedyrektor ds. sportu MCKiS, i Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie.

– Tegoroczne regaty były szczególne, ponieważ impreza miała już swoją dziesiątą edycję. Warto przy okazji przypomnieć, że w tym roku jaworznicki zalew został okrzyknięty przez internautów Najlepszą Przestrzenią Publiczną Województwa Śląskiego – podkreślił Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, który za czasów pracy w jaworznickim magistracie, na stanowisku wiceprezydenta Jaworzna, był jednym z inicjatorów wioślarskich zmagań. – Cieszę się, że te zawody wpisały się na stałe w harmonogram wydarzeń sportowych Jaworzna – dodał.

Regaty na Sosinie odbyły się pod honorowym patronatem Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Kajakarze wystartowali z linii brzegowej od strony wypożyczalni sprzętu wodnego | fot. Andrzej Pokuta