Znamy już laureatów konkursu na piosenkę o naszym mieście. Muzyczne zmagania pod hasłem „Dziś są Twoje urodziny” zorganizowano z okazji 120. rocznicy nadania Jaworznu praw miejskich. To jeden z cyklu konkursów organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu, który przy okazji obchodów tegorocznego jubileuszu ma promować miasto, rozwijać poczucie przynależności do naszej małej ojczyzny i inspirować jaworznian do twórczej aktywności.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania, bo uczestnicy konkursu zadbali o poziom artystyczny występów, oryginalność prezentowanych utworów, dobre teksty i świetne wykonania. Warto zauważyć, że teksty konkursowych piosenek ściśle odnosiły się do Jaworzna, przypominały historię naszego miasta, chwaliły jego najpiękniejsze zakątki i zachęcały do odwiedzin. Wśród uczestników konkursu były zespoły, duety i soliści. Jurorzy najwyżej ocenili występ zespołu śpiewaczego Dąbrowianki. Tekst do ich piosenki napisała Wiesława Rączka, a o muzykę i aranżację zadbał Dariusz Fec.

Piosenka, którą zaprezentowaliśmy, została napisana specjalnie na ten konkurs. To nasz nowy utwór, ale na pewno na stałe wejdzie do repertuaru i będziemy go wykonywać podczas miejskich imprez czy innych naszych występów, więc piosenkę będzie można jeszcze usłyszeć – obiecuje Dariusz Fec.

Miejsce drugie w muzycznym konkursie przyznano grupie Misiaki z jaworznickiego PM nr 27, a trzecie zajął duet Natalia Smalcerz i Patrycja Słowińska. Z powodu trwającej pandemii konkurs odbył się online. Zgodnie ze wskazówkami organizatorów z MCKiS uczestnicy nagrywali swoje występy, a później je przesyłali. Okazuje się, że taka formuła nie jest już dziś problemem.

Pandemia niesie ze sobą sporo ograniczeń, ale i dużo nas nauczyła. Konieczność ograniczania bezpośrednich kontaktów sprawiła, że trzeba było szukać alternatyw dla tradycyjnych spotkań. Nagranie takiego konkursowego występu to już dziś żaden kłopot. Chyba wszyscy się trochę do tego przyzwyczailiśmy – przyznaje Dariusz Fec.

Przed nami kolejny konkurs w jubileuszowym cyklu MCKiS. Tym razem będzie to konkurs fotograficzny.

Malownicze widoki, urokliwe miejsca, zabytkowe obiekty czy codzienne życie mieszkańców – to tylko nieliczne przykłady tego, co można uwiecznić na fotografii w ramach konkursu „OBIEKTYWne Jaworzno” – wyjaśnia Barbara Halaś, kierownik działu kultury w Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

W konkursie wziąć udział może każdy amator fotografii. Warunkiem jest wykonanie zdjęcia na terenie Jaworzna. Temat jest dowolny, ale konkursowa fotografia powinna ukazywać piękno naszego miasta. Zdjęcia trzeba wysłać do 13 sierpnia na adres: konkurs@mckis.jaworzno.pl. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne, a najpiękniejsze zdjęcia wykonane w ramach konkursu obejrzeć można będzie na portalach społecznościowych MCKiS oraz podczas pokonkursowej wystawy, która zorganizowana zostanie w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS.

Grażyna Dębała

Pierwsze miejsce jurorzy przyznali Zepsołowi Śpiewaczemu Dąbrowianki | fot. Materiały MCKiS Jaworzno