Koncerty galowe w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego uświetnią 90-lecie działalności szczakowskiej placówki.

Uroczystości zaplanowano na 12 i 13 października. Rozpoczną się w piątek, 12 października, o godz. 18.30.

Goście będą mogli bliżej poznać historię najpierw “Sokoła”, a później domu kultury i jego patrona, Zdzisława Krudzielskiego, wysłuchać utworów Anny Jantar, a także skosztować jubileuszowego tortu.

Dzień później, 13 października o godz. 18.00, rozpocznie się prezentacja wybranych utworów gigantów polskiej sceny. To będzie koncert znanych piosenek Anny German i Marka Grechuty w nieco odświeżonej aranżacji.

Na pierwszym piętrze, w sali wystawowej, otwarta będzie wystawa poświęcona historii placówki, jej wieloletniej działalności i ludziom, którzy to ważne nie tylko dla całej dzielnicy miejsce tworzyli. Wejściówki na oba wydarzenia można odebrać w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego przy ul. Jagiellońskiej 3. Zwieńczeniem rocznicowych obchodów będzie msza święta o godz. 11.30 w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej.

90-lecie jest wspaniałą okazją do sięgnięcia w przeszłość, wspomnień o ludziach, zespołach, kołach działających w tym miejscu. Jest to również dobry moment, by przejrzeć stare kroniki, fotografie, a także spotkać się z ludźmi, którzy przez lata tworzyli to miejsce. Dom Kultury jest miejscem tworzonym dla ludzi i przez ludzi, miejscem ważnym kiedyś i mam nadzieję, że ważnym również dzisiaj – mówi Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Placówka prowadzi obecnie zajęcia plastyki, ceramiki, taneczne, teatralne i wokalno-rytmiczne dla maluchów. Jest tu szkółka fortepianowa, odbywają się próby chóru “Sokół”, a także spotkania emerytowanych kolejarzy i sympatyków kolei.

Zajęcia cieszą się sporą popularnością, ale ciągle staramy się wprowadzać coś nowego, by nasza oferta była ciekawa. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się akcje letnia i zimowa, które regularnie organizujemy w trakcie wakacji i ferii. Podczas naszych zajęć zawiązują się przyjaźnie, a wśród grup młodzieżowych często pojawiają się też plany na przyszłość – mówi Agata Stelmachów, kierownik Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego.

Przypomnijmy, że jubileuszowe obchody rozpoczęły się w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego już w styczniu uroczystym koncertem kolęd.

Tekst: Monika Piecka

Dom Kultury – historia budynku

W 1928 r. oddano do użytku budynek szczakowskiego Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”, w którym od 2002 r. działa Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. To właśnie prezes jaworznickiego oddziału “Sokoła” zainicjował budowę. Leżało mu na sercu stworzenie “gniazda” organizacji, która propagowała aktywność fizyczną, dbała o rozwijanie kultury i umacnianie patriotyzmu.

W 1939 r. Niemcy zajęli budynek i zniszczyli godło “Sokoła”, rozbili popiersie Zdzisława Krudzielskiego, które w 1936 r. ufundowali wdzięczni przyjaciele.

budynek-sokoła-1932

fot. Archiwum Muzeum Miasta Jaworzna | Rok 1932. Budynek “Sokoła”. Dekoracje związane ze Świętem Morza

Po wojnie budynek przejęła Huta Szkła Okiennego. W Zakładowym Domu Kultury utworzono zespół teatralny, któremu przewodził Stanisław Augustynek, a także dziecięcy – kukiełkowy, który prowadziła Krystyna Niemczyk oraz chór dziewczęcy. Powstał klub “Kryształek”. Był lokalem rozrywkowym prowadzącym działalność na poziomie wielkomiejskich kawiarń. Dwa razy w tygodniu występował tam zespół instrumentalny, który przygrywał tańczącym. W “Kryształku” działał także klub recytatorski prowadzony przez Ewę Tokarską.

W roku 1968 r. powstał Międzyzakładowy Dom Kultury. W budynku pojawił się klub „Jutrzenka”, który organizował rozmaite spotkania, szkolenia, kursy kroju i szycia, wieczorki literackie i taneczne. Bywały tu koncerty filharmoników z Krakowa i spektakle teatralne. Działał Klub Miłośników Muzyki prowadzony przez Jacka Berwaldta, ćwiczyły i występowały zespoły wokalno-muzyczne,uczono gry na instrumentach. Za działalność szkółki muzycznej odpowiadał Ryszard Tajer. Prężnie działały koła hobbystyczne: wędkarzy, esperantyści, amatorzy plastycy, fotograficy i filateliści.

W 1974 r. rozpoczął się remont generalny budynku. Po trzech latach prac oddano salę widowiskową z 230 miejscami, a także nowe (prawe) skrzydło budynku z salą konferencyjną na ponad 100 miejsc. Na piętrze pojawiły się: ciemnia fotograficzna, sala wykładowa i ekspozycyjna.

W Domu Kultury swoje prace wystawiało wielu artystów amatorów, takich jak Adolf Tatarczuch, Teresa Wirska, Michał Niciński. Goszczono m.in. Franciszka Pieczkę, Romana Kłosowskiego, Krystynę Loskę, Kaję Danczowską, Edwarda Linde-Lubaszenkę, Ryszarda Szurkowskiego. W latach 70. regularnie na próby z zespołem Heliosi przyjeżdżał Józef Skrzek. Działalność rozpoczął zespół taneczny Bajka, kierowany przez Juliannę Potykę, w którym za akompaniament odpowiadała Anna Stelmachów, kojarzona z prowadzonym przez nią teatrem lalkowym.

W 1986 r. DK powrócił w struktury Huty Szkła Okiennego, a 4 lata później został przejęty przez Miejskie Centrum Kultury (obecnie MCKiS). Kolejny remont budynek przeszedł w latach 2000-2002 pod okiem Marty Grzybowskiej, kierownik placówki. 27 kwietnia 2002 r., podczas uroczystego otwarcia, odsłonięto tablicę poświęconą inż. Krudzielskiemu i nadano Domowi Kultury jego imię.

Tekst: MP

Zobacz także: