Zbliża się jedno z najważniejszych, corocznych wydarzeń muzycznych w Jaworznie. Na przełomie lutego i marca odbędą się Dni Muzyki Jeunessess Musicales. Będzie to już 37 edycja tej imprezy.

Jak co roku na scenie CK Teatru Sztuk pojawią się zarówno znakomici jaworzniccy artyści, jak i muzycy znani z ogólnopolskich scen. Święto rozpocznie się w czwartek, 28 lutego sentymentalnym powrotem do fenomenalnych kompozycji nieodżałowanego Zbigniewa Rutkowskiego. Jaworznicki kompozytor i świetny pedagog, pod którego skrzydłami zaczynali tacy artyści jak Aleksander i Wojciech Brzezińscy czy Mirka Szawińska i który wprowadził do jaworznickiej kultury zupełnie nową jakość, odszedł jesienią 2016 roku. Podczas święta muzyki przypomnimy sobie jego utwory, skomponowane dla jaworznickiego Studia Piosenki oraz dla Zespołu Adwokackiego Dyskrecja, popularnej audycji kabaretowej, emitowanej w latach 70. i 80. w Programie III Polskiego Radia. Wśród gości zaproszonych na Koncert Piosenek Zbigniewa Rutkowskiego z pewnością nie braknie znanych nazwisk. Bilety kosztują 30 zł.

Drugiego dnia Jeunessess Musicales zdecydowanie zmieni się muzyczny klimat. 1 marca w Teatrze Sztuk wystąpi jedna z najbardziej rozpoznawanych obecnie jaworznickich wokalistek, Basia
Janyga-Jońca. Towarzyszyć jej będą: świetny pianista, aranżer i kompozytor, a prywatnie mąż, Roman Jońca oraz znany jaworznianom jako wykładowca corocznych warsztatów PoluZONE gitarzysta, Damian Kurasz. Pomimo że Basia jest na etapie wydania swojego debiutanckiego albumu, podczas koncertu w Jaworznie zaprezentuje zupełnie inne utwory. ELECT.RO jest bowiem całkiem nowym, ambitnym projektem tej trójki świetnych artystów, którzy tym razem zagłębiają się w elektroniczne, ambientowe klimaty. Nawet jeśli komuś na co dzień takie muzyczne przestrzenie są obce, z pewnością możliwość posłuchania tych trojga muzyków w zupełnie nowej odsłonie jest niezwykle kusząca! Bilety są w cenie 30 zł.

2 marca będzie powrotem do dźwięków raczej lirycznych, piosenki poetyckiej z naładowaną emocjami, wyjątkową warstwą tekstową. Przed jaworznicką publicznością zaprezentuje się Mirka Szawińska Band. Zespół powstał niespełna dwa lata temu, ale w tym czasie zdążył pojawić się kilku ważniejszych, ogólnopolskich festiwalach, skąd wracał z nagrodami. Mirki Szawińskiej, autorki fenomenalnych tekstów i wokalistki nie trzeba specjalnie jaworznianom przedstawiać. Niedawno oglądaliśmy ją jako jedną z jurorek telewizyjnego programu All Together Now. Na scenie w Teatrze
Sztuk będą jej towarzyszyć: wiolonczelistka Jagoda Uniewicz i (gościnnie) pianista Maciej Szulc. Bilety w cenie 30 zł.

Ostatniego dnia Jeunessess Musicales zaprezentuje się niepowtarzalna Renata Przemyk! W Jaworznie będziemy mogli posłuchać jej największych przebojów, przede wszystkim z albumu “Ya Hozna” (nagranego wspólnie ze Sławomirem Wolskim jako zespół Ya Hozna), z którego pochodzą m.in. “Babę zesłał Bóg” czy “Kochaj mnie jak wariat” . Bilety kosztują 70 zł. Wszystkie koncerty zaczynają się o godz. 18.00.

Tekst: Dawid Litka