Jest postęp w mediacjach związanych z naprawą bloku energetycznego w Jaworznie. Nowe Jaworzno Grupa TAURON i spółka Rafako parafowały projekt ugody, zgodnie z którym planowany nowy termin ponownej synchronizacji z siecią bloku 910 MW to 29 kwietnia 2022 roku, a nie, jak dotychczas zakładano, 25 lutego 2022. Oprócz samej naprawy Rafako ma też wykonać dla TAURONU inne świadczenia, których efektem będzie między innymi obniżenie kosztów przyszłej eksploatacji bloku.

Przypomnijmy. Energetyczny olbrzym o mocy 910 MW w Jaworznie nie działa z powodu dwóch awarii, do których doszło w tym roku. Firma Rafako, która jest wykonawcą obiektu, a która obecnie przechodzi kryzys finansowy, wycofała się z realizacji prac gwarancyjnych, informując o skierowaniu do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o zakończenie mediacji ze spółką Nowe Jaworzno Grupa TAURON. Powodem miał być brak porozumienia między NJGT a Rafako.Św

iatełko w tunelu pojawiło się w połowie października. Koncern poinformował wtedy, że NJGT podpisała list intencyjny, którego sygnatariusze, Polimex Mostostal S.A. i Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, rozważają możliwości nabycia akcji Rafako.

Niedługo po tym komunikacie, TAURON i Rafako wznowiły mediacje, których efektem jest projekt nowej ugody między tymi firmami. Jak na razie, został on tylko parafowany. Jego zapisy będą teraz analizowane przez zarządy obu podmiotów. Do podpisania ugody dojdzie, o ile strony spełnią ustalone między sobą warunki.

– Wejście w życie ugody będzie zależne m.in. od przedłożenia przez RAFAKO S.A. przedłużonych lub nowych gwarancji zabezpieczających należyte wykonanie umowy oraz nowych lub przedłużonych gwarancji zwrotu zaliczki. Ponadto w przypadku zawarcia ugody zostanie ona skierowana do właściwego sądu powszechnego wraz z wnioskiem o jej zatwierdzenie przez sąd. Po prawomocnym zatwierdzeniu przez sąd, ugoda zyskuje moc prawną ugody sądowej – informują członkowie zarządu spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON.

Zgodnie z parafowanym projektem, jeśli Rafako wykona wszystkie nałożone na firmę obowiązki do 30 października 2022 roku, czyli do zakładanego w ugodzie terminu zakończenia okresu przejściowego, NJGT nie będzie dochodzić roszczeń z tytułu kar umownych za niedochowanie aktualnie obowiązującego terminu (25 lutego 2022 roku) zakończenia okresu przejściowego.

Pracownicy TAURONU oszacowali już skutki finansowe postoju bloku, uwzględniając bieżącą sytuację na rynku energii elektrycznej w Polsce i najnowsze prognozy cen energii elektrycznej na rynkach hurtowych. Z ich szacunków wynika, że w okresie, w którym obiekt pozostanie nieczynny, czyli od 11 czerwca 2021 roku do 29 kwietnia 2022 roku, marża pierwszego stopnia, generowana przez blok, będzie niższa o ok. 390 mln zł.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Blok energetyczny wciąż czeka na naprawę | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: