Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego z Jaworzna podsumowali miniony rok. Okazuje się, że z roku na rok jaworznian jest coraz mniej. W naszym mieście zarejestrowanych jest niespełna 90 tysięcy osób. Przeważają kobiety. W zeszłym roku na świat przyszło mniej maluchów niż w 2016 r.

W 2017 r. w Jaworznie urodziło się 505 dzieci. Przeważali chłopcy, których na świat przyszło 266. Dziewczynek było 239. Rok wcześniej w Jaworznie urodziło się 259 dziewczynek i 270 chłopców. W roku 2017 125 maluchów, urodzonych poza granicami Polski, rodzice zdecydowali się zarejestrować w jaworznickim Urzędzie Stanu Cywilnego. Można zatem powiedzieć, że zarejestrowanych urodzeń było w sumie 644.

Nie ma zbyt wielu zmian na liście najpopularniejszych imion nadawanych najmłodszym jaworznianom. Dla dziewczynek rodzice najchętniej wybierali imiona Maja, Julia, Hanna i Emilia. Chłopcy najczęściej otrzymywali imiona Filip, Szymon, Jakub i Kacper.

W tym roku nie było przypadków bardzo oryginalnych imion. Daje się natomiast zauważyć powrót do tych tradycyjnych. Mówię tu na przykład o imionach: Julian, Henryk, Kazimierz czy Leon – wspomina Aleksandra Talowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaworznie.

W minionym roku na ślubnym kobiercu stanęło 410 par, w tym 31 małżeństw zawarto poza granicami naszego kraju. Coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny, choć wciąż jeszcze liczba kościelnych ceremonii w Jaworznie przeważa. W ubiegłym roku 203 pary powiedziały sobie: “tak” przed ołtarzem, a 175 małżeństw zawarto w USC. W ciągu minionych dwunastu miesięcy wiele par zdecydowało się na definitywne rozstanie. Rozwodów było 225. Trzy pary zdecydowały się na separację. W roku 2017 zmarło 1156 osób,13 zgonów jaworznian odnotowano poza granicami Polski.

Tekst: GD

Zobacz także: