Kilkanaście osób zainteresowanych jaworznickim budżetem partycypacyjnym pojawiło się na zorganizowanej w sali obrad Urzędu Miejskiego konferencji we wtorek, 23 stycznia. Celem spotkania było podsumowanie realizowanych inwestycji w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego 2017, zaprezentowanie projektów, które zwyciężyły w JBO 2018 i omówienie ewentualnych zmian w kolejnej jego edycji.

W 2017 roku do wykonania skierowanych zostało 21 zwycięskich pomysłów, z których wykonano 18 (w tym ogólnomiejski – zabiegi terapeutyczne dla mieszkańców). Realizacja 3 z nich musiała zostać przesunięta na kolejny rok budżetowy. Spowodowane to było w dwóch przypadkach nierozstrzygnięciem przetargów, a w jednym – potrzebą zakończenia innej inwestycji prowadzonej w miejscu realizacji planowanego projektu JBO. Co ważne, po zakończeniu projektu ogólnomiejskiego zostały środki, które mogły być przeznaczone na realizację drugiego w kolejności pomysłu – “Jaworznickiego rynku kultury i rozrywki w Niedzieliskach”. Oprócz tego, dzięki zaoszczędzonym środkom, można było zrealizować lub rozpocząć realizację trzech kolejnych projektów dzielnicowych w: Śródmieściu (zakończony), Dąbrowie Narodowej oraz w obszarze Gigant i Leopold (w tych przypadkach dwa przetargi nadal nie wyłoniły wykonawców).

Bardzo leży nam na sercu sprawna realizacja tych inwestycji. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach z dysponentami środków, którzy będą wykonywać poszczególne projekty. Wciąż dyskutujemy nad tym, co zrobić, żeby jak najbardziej przyspieszyć tę procedurę – podkreśla Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta, która prowadziła spotkanie.

W aktualnej edycji budżetu partycypacyjnego również znalazło się 21 zwycięskich projektów, z których jeden będzie inwestycją ogólnomiejską. Tężnia solankowa, która ma powstać w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera okazała się najbardziej atrakcyjnym pomysłem, według jaworznian.

To była ciężka praca. Ale dała efekty. Trzeba rozmawiać z mieszkańcami. Ludzie muszą mieć do nas zaufanie. Ale ponieważ startuję już w czwartym budżecie obywatelskim, ludzie mnie znają i wiedzą, że realizowane przeze mnie projekty są dobre. Do tężni solankowej “zabierałam” się już od chyba trzech lat. W zeszłym roku się nie udało, a teraz tak – opowiada Jadwiga Grzybek, która wraz z Marią Królikowską i Teresą Ptak jest autorką zwycięskiego projektu.

Tematami poruszanymi podczas ostatniej części konferencji były: usprawnienia procesów realizacyjnych oraz dotyczących ewentualnych zmian w kolejnej edycji JBO. Uczestnicy spotkania podnosili też kwestie kontaktów z realizatorami poszczególnych inwestycji oraz sposobów na mobilizację jaworznian do aktywniejszego uczestnictwa w budżecie partycypacyjnym.

Wtorkowa konferencja rozpoczęła też tegoroczne konsultacje społeczne, których harmonogram dostępny jest na stronie: www.jbo.jaworzno.pl.

Tekst: DL