Na Velostradzie czy popularnych trasach rowerowych spotkać można coraz liczniejszych amatorów dwóch kółek. Takich szlaków w Jaworznie nie brakuje. W zależności od kondycji możemy wybrać trasę do 20-, 40- czy 50-kilometrową, a nawet dłuższą.

Wiosną 2010 r. została wyznakowana sieć tras rowerowych, która połączyła ze sobą dzielnice miasta oraz tereny rekreacyjne. Utworzono także połączenia z sąsiednimi gminami: Sosnowcem, Sławkowem, Bukownem, Chrzanowem, Trzebinią, Chełmkiem, a także z miastami odległymi: Katowicami, Olkuszem, Pszczyną, Krakowem. Łączenie są to 22 odcinki tras o sumarycznej długości ponad 270 km.

Którą trasę wybrać, wziąwszy pod uwagę walory przyrodnicze i jej stopień trudności? Krótkie trasy, do 20 km, ale ciekawe pod względem krajobrazu, to te do zalewów – Dziećkowice, Łęg, Sosina. W trasę powyżej 20 km możemy się wybrać w kierunku Pogorii III, Paprocan, Żabich Dołów, jezior Chechło-Nakło lub Przeczyckiego. Mamy tak wiele możliwości do uprawiania turystyki rowerowej, że naprawdę jest w czym wybierać. Bardzo lubię jeździć na Pustynię Błędowską-Różę Wiatrów. Trasa ma około 50 km w obie strony. Jadąc przez Bukowno, mijamy rzekę Sztołę, malowniczą, z wieloma zakolami. Również pod względem atrakcji ciekawa jest trasa na Dziećkowice. Jadąc z Jaworzna w kierunku Chełmka, zwiedzamy bunkry z okresu II wojny światowej, a sam zalew przy lekkim wietrze sprawia wrażenie potężnego jeziora z falami. Poza tym drugi brzeg Dziećkowic jest pełen pięknej, dzikiej przyrody – wymienia Aleksander Dukliński, członek grupy rowerowej Niepokonani Jaworzno.

Piękna trasa jest też z Jaworzna do kamieniołomów w Libiążu – fajna, przyjemna, leśno-asfaltowa. Ciekawą trasą, tylko lasami można dotrzeć na Sosinę z Jaworzna. Jadąc z Osiedla Stałego, wjeżdża się w Długoszynie w las, potem wzdłuż Przemszy Białej do Maczek i pod mostem na Sosinę. – A jeśli ktoś ma ochotę na turystykę rowerową z dala od tłumów, polecam mało uczęszczaną trasę z Długoszyna lasem na Cieśle (sioło Maczek), potem w kierunku Bukowna-Biskupi Bór. Tam przez wyrobiska piasku, dawną piaskownię, potem lasy Ciężkowickie, Żabnik i dociera się do Sosiny. Wszystko lasem. Ta trasa znana jest dla prawdziwych rowerzystów. Przepiękna, rekreacyjna, mało jedzie się asfaltem – dodaje Aleksander Dukliński.

Grupa Niepokonani Jaworzno przygotowuje dla mieszkańców możliwość poznania naszego miasta z perspektywy roweru. Począwszy od lipca w każdy piątek będzie organizować rowerowe wycieczki po ciekawych i pięknych trasach rowerowych.

Do pokonywania tras rowerowych warto się przygotować, a swój rower sprawdzić pod kątem technicznym. – W pierwszej kolejności, dla własnego bezpieczeństwa, powinno się sprawdzić stan kasku albo nabyć nowy. Następnie warto przejrzeć stan łańcucha, ogumienia, oświetlenie, nasmarować napęd albo uzupełnić brakujący smar – radzi Zbigniew Nowak, właściciel sklepu i serwisu rowerowego.

Ewa Szpak

Aleksander Dukliński rowerem zwiedził wiele okolicznych miejsc | fot. Archiwum prywatne