Jaworzno zostało wybrane najpiękniejszym miastem startowym 75. edycji Tour de Pologne, Narodowego Wyścigu Niepodległości. Ten tytuł podzieliliśmy z Krakowem.

Choć emocje kolarskie związane z tą największą imprezą sportową w Polsce już dawno za nami, to z dużą niecierpliwością czekaliśmy na wyniki konkursu na najpiękniejsze miasta. Przyznano je w tym roku czterem miejscowościom. Jaworzno i Kraków zostały wybrane najpiękniejszymi miastami startu, nagrodę za najpiękniejsze miasto premii otrzymały Wilamowice, a za miasto mety – Katowice.

Niezwykle oryginalny, stworzony z wykorzystaniem rowerowych części puchar odebrał 18 października podczas konferencji w Katowicach Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, które było głównym organizatorem tej imprezy w Jaworznie.

– To dla nas wielka radość, tym bardziej, że konkurencja była przecież bardzo duża. Jurorzy zauważyli zaangażowanie miasta, świetną organizację startu i oprawę „naszego” etapu, a przede wszystkim mieszkańców, którzy tego dnia pokazali się od najlepszej strony i za to im serdecznie dziękuję – podkreśla Sebastian Kuś.

Kapituła konkursu dostrzegła świetną atmosferę, jaką potrafili w dniu wyścigu stworzyć jaworznianie.

Jeśli chodzi o Jaworzno, w którym już przecież gościliśmy od kilku lat, to, co nas naprawdę urzeka, to wielki entuzjazm ludzi, radość kibiców, którzy tak bardzo cieszą się naszym kolarskim świętem. To również zaangażowanie ze strony gospodarzy miasta – zaznacza Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Organizując tegoroczny start do 4. etapu Narodowego Wyścigu Niepodległości, Jaworzno było zdecydowane nie tylko przygotować najlepsze możliwe warunki dla kolarzy, ale też stworzyć taki klimat, który zostanie dostrzeżony przez organizatorów wyścigu i przyniesie nam zwycięstwo w konkursie na najpiękniejsze miasto startowe.

W ubiegłym roku otarliśmy się o tę nagrodę, w walce o którą o włos wyprzedziły nas Tarnowskie Góry. Byliśmy już jednak pewni, że mamy potencjał, by w tym roku zdobyć puchar, a apetyt na zwycięstwo tylko się zwiększył. Stąd duża mobilizacja przed wyścigiem, na którą bardzo pozytywnie odpowiedzieli jaworznianie.

Od kilku lat współpracujemy z Lang Teamem i dajemy z siebie wszystko. Start w Rynku i wszystkie imprezy towarzyszące zostały bardzo pozytywnie odebrane przez mieszkańców i gości. A my dalej chcemy organizować właśnie starty, bo to niepowtarzalna okazja, aby spotkać kolarzy zanim ruszą na trasę, ale też ważnych ludzi związanych z naszym narodowym wyścigiem, czyli Czesława Langa, Lecha Piaseckiego czy Adama Silutę – podkreśla Tadeusz Kaczmarek, wiceprezydent Jaworzna.

Wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie może być kolejnym potwierdzeniem tego, że w naszym mieście panuje wyjątkowo dobry klimat dla rowerów. Inwestycje w infrastrukturę rowerową, z dostrzeżoną w całej Polsce Velostradą na czele, to przecież odpowiedź na potrzeby i wnioski mieszkańców. Jaworznianie rowery pokochali, a start etapu Narodowego Wyścigu Niepodległości to przecież wyjątkowe święto dla miłośników dwóch kółek.

Podczas Tour de Pologne to oczywiście sport jest najważniejszy. Jednak idea konkursu dla miast jest taka, żeby tworzyć pewien ruch społeczny, wspólną zabawę, integrację całego środowiska. Bo sport ma też integrować. Myślę, że mieszkańcy Jaworzna tak się integrują, są dumni z tego, że przyjechał do nich wyścig. Świetnie się przygotowują, przychodzą na start i razem z nami się cieszą. To jest ten klimat, który zadecydował o tym, że Jaworzno otrzymało nagrodę – wyjaśnia Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

To ogromna radość, że nasze działania zostały dostrzeżone i uznane przez kapitułę konkursu. W przygotowania Jaworzna do organizacji startu etapu wyścigu Tour de Pologne włączyło się mnóstwo osób, którym serdecznie dziękuję za zaangażowanie. Zwłaszcza niezawodnej ekipie z MCKiS, która dołożyła olbrzymich starań, żeby każdy z elementów tej wielkiej imprezy był dopięty na ostatni guzik. Podziękowania należą się jednak przede wszystkim mieszkańcom Jaworzna, którzy tak chętnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie i bardzo licznie przyszli na Rynek, żeby wspólnie stworzyć tak niesamowitą atmosferę podczas startu kolarzy. Zawsze wiedzieliśmy, że jaworznianie potrafią się wspaniale bawić i że kochają rowery. I to było tego dnia doskonale widać. Kapituła konkursu też nie mogła tego nie zauważyć, dlatego mamy tę wspaniałą nagrodę – podkreśla Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych MCKiS

Tekst: Dawid Litka