Młody pilot z Jaworzna, Wiktor Pawuska, zaprasza mieszkańców na wystawę swoich zdjęć lotniczych. Tegoroczny maturzysta, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, prezentuje fotografie w holu głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ekspozycja będzie dostępna do 11 lutego, a wernisaż wystawy odbędzie się w nadchodzący wtorek, 7 lutego, o godz. 17.

– Zapraszam serdecznie do udziału w spotkaniu – podkreśla Wiktor Pawuska. – Podczas wernisażu opowiem o okolicznościach, w których wykonałem zdjęcia, i o projekcie, w ramach którego one powstały – dodaje.

Jaworznianin jest licencjonowanym pilotem turystycznym i lata samolotami Cesna 150 i 152. Ma uprawnienia zarówno na loty w dzień i w nocy, a także na holowanie szybowców.

Licencję PPL(A) zdobył dwa lata temu w Aeroklubie Gliwickim. Najpierw zdawał teorię, na którą składało się aż dziewięć różnych przedmiotów, w tym meteorologia, zasady lotu, prawo lotnicze, nawigacja, człowiek – możliwości i ograniczenia, łączność, osiągi i planowanie lotu, ogólna wiedza o statku powietrznym oraz procedury operacyjne. Wiktor zdał ten trudny egzamin za pierwszym razem. Jednocześnie uczył się latać Cessną 150. Również w tym przypadku nie miał żadnego problemu z zaliczeniem i szybko stał się szczęśliwym posiadaczem licencji. Wiktor odnosi też sukcesy w lotniczych konkursach, wygrał np. zawody w celności lądowania.

Jaworznianin po maturze będzie holował samoloty. W ten sposób będzie zdobywał doświadczenie, by w przyszłości zostać pilotem liniowym. Po sezonie przystąpi do egzaminu teoretycznego na licencję liniową. Następnie, w Szkole Pilotów Air4 chce przejść szkolenie na licencję CPL (A), która uprawnia do lotów boeingami i airbusami.

Drugim hobby Wiktora jest fotografowanie. Jaworznianin jest uczniem klasy na kierunku technik fotografii i multimediów w jaworznickim CKZiU. Na pomysł połączenia obu swoich pasji wpadł przed około dwoma laty. Dziś ma na koncie wiele lotniczych fotografii, które robi, latając nad Jaworznem i innymi miejscowościami regionu.

Efekty swojej pracy prezentuje teraz na bibliotecznej wystawie, która jest częścią projektu „Lądowanie na ekranie z Wikipedią”. Ekspozycja składa się ze zdjęć, zrobionych wiosną i jesienią ubiegłego roku. – Projekt powstał w ramach programu „Projekty szkolne i akademickie”. Program ten ma zachęcić młodych ludzi do współtworzenia Wikipedii, do dodawania do niej nowych treści i zdjęć – wyjaśnia Wiktor Pawuska. – Opiekunką przedsięwzięcia, którego jestem autorem, jest nauczycielka z mojej szkoły, pani Anna Kosobudzka. Wspólnie wymyśliliśmy projekt i zgłosiliśmy go do programu. Nasz pomysł został zaakceptowany, a my zostaliśmy przeszkoleni z zasad edycji Wikipedii przez trenerów – wikipedystów – Klarę Sielicką-Baryłkę i Wiolettę Matusiak – opowiada jaworznianin.

W ramach zgłoszonego projektu Wiktor wykonał zdjęcia Jaworzna podczas lotu samolotem (za sterami zasiadł pilot Jarosław Pytel, który pojawi się również na wernisażu wystawy) i, przy wsparciu Anny Kosobudzkiej, zamieścił je, wraz z opisami, w Wikipedii – na licencji Creative Commons. Następnie, wraz ze swoją nauczycielką i jedną z wikipedystek, spotkali się ze społecznością szkolną CKZiU i opowiedzieli uczniom o projekcie, i o tym, jak współtworzyć internetową encyklopedię. – Ostatnim etapem naszego przedsięwzięcia jest wystawa w jaworznickiej bibliotece – zaznacza Wiktor. – Moje fotografie przedstawiają m.in. GEOsferę, park Gródek, Sosinę, centrum Jaworzna i panoramę naszego miasta, wykonaną z wysokości 500 metrów. Kilka zdjęć zrobiłem wiosną, jeszcze zanim przystąpiłem do programu Wikipedii. Pozostałe fotografie wykonałem 29 listopada, już w ramach projektu. Każde zdjęcie opatrzone jest linkiem i kodem QR prowadzącym do zdjęcia w internecie. Jedno z tych zdjęć znajduje się w artykule na temat Jaworzna. Pozostałe są na jednej z podstron Wikipedii, w internetowym magazynie fotografii – informuje uczeń.

Partnerami projektu jaworznianina są Wikimedia Polska, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Szkoła Pilotów Air4, CKZiU oraz Paweł Smolik.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Wiktor Pawuska zaprasza do obejrzenia wystawy jego zdjęć lotniczych | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska