15 dziewczynek w wieku od 7 do 15 lat trenuje w grupie mażoretek w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Szczakowej. Zespół powstał we wrześniu 2016 roku, a efekt jego dotychczasowej pracy będziemy mogli poznać w kwietniu, podczas Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży “Jawor” 2018.

Mażoretki to dziewczęta, które ubrane w stroje, nawiązujące do mundurów różnych organizacji, występują podczas parad i przemarszów w specjalnych układach taneczno-marszowych. Najbardziej charakterystycznym elementem w układach mażoretek, oprócz ich “umundurowania”, są pałeczki (batony), którymi żonglują i podrzucają podczas swoich występów.

Taniec mażoretek może kojarzyć się nam z wielkimi, amerykańskim paradami, które często można oglądać w różnych hollywoodzkich produkcjach, jednak ta dyscyplina wywodzi się z Francji i jest bardzo rozpowszechniona również na Starym Kontynencie.

Coraz częściej odstępuje się od tej klasycznej definicji mażoretki, ponieważ tendencje są takie, by upowszechniać ich występy w różnego rodzaju prezentacjach i przy różnej muzyce. Dlatego w naszych układach tanecznych dominuje muzyka współczesna. Niezmienne jednak pozostają stroje zawierające elementy umundurowania galowego, a także batony, bez których ten taniec nie byłby tak wyjątkowy – zaznacza Monika Piecka z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Jakie wymagania stawiane są przed kandydatkami do zespołu?

Żeby być mażoretką, na pewno trzeba mieć dobry słuch muzyczny, a także dobrą koordynację ruchową i sprawność fizyczną – mówi Martyna Klimaj, trenerka jaworznickich mażoretek, instruktorka tańca i gimnastyki artystycznej.

Efekty ćwiczeń przychodzą z czasem. To dyscyplina wymagająca systematyczności i pracy.

Na zajęcia chodzę od roku i już radzę sobie dobrze. Ale wcześniej nie uczyłam się tańczyć, a najtrudniejsze dla mnie było nauczenie się układów z pałeczką. No i szpagatów – przyznaje 10-letnia Zuzia Żurek, jedna z jaworznickich mażoretek.

Dziewczynki w wieku od 9 do 14 lat, które chciałyby zostać mażoretkami, mogą przyjść na spotkania do DK w Szczakowej w poniedziałki (godz. 18.30-19.30) lub w piątki (godz. 18.00-19.00).

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: