Kończą się prace nad przygotowaniem gry terenowej, jaka ma być rozegrana w jaworznickiej GEOsferze. W poniedziałek, 31 maja, uczniowie z SP 3 i SP 17 uczestniczyli w trzecich już warsztatach, podczas których przygotowali zagadki do tej miejskiej zabawy. Pracy mieli sporo, ale przystąpili do niej z wielkim zapałem.

Po pandemicznej przerwie uczniowie byli już bardzo spragnieni tego, żeby coś robić, działać. Poza tym zajęcia w terenie są dla młodych ludzi bardziej atrakcyjne niż lekcje w szkolnych ławkach, toteż nie trzeba było ich długo namawiać, by aktywnie włączyli się do pracy nad przygotowaniem jaworznickiego questa – opowiada Donata Bizub, nauczycielka z SP 17.

Quest to edukacyjna i bezobsługowa gra terenowa. To doskonała rozrywka dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Pozwala uczestnikom poznać dane miejsce i odkryć jego tajemnice. W Jaworznie będzie to pierwsza tego typu gra. – Quest to coś jak podchody, ale do gry potrzebna jest ulotka lub specjalna aplikacja mobilna. Każdy i w dowolnym czasie może zagrać. Rozwiązania kolejnych zagadek wskazują drogę, którą trzeba przejść, by znaleźć skarb, którym jest pieczęć. Takich questów w całej Polsce przygotowaliśmy już ponad pięćset. W Jaworznie to będzie pierwszy nasz quest – zapowiada Anna Jastrzębska, prezes Fundacji Mapa Pasji.

Zagadki przygotowane do jaworznickiego questa dotyczą m.in. historii i przyrody. W naszym mieście w przygotowanie questa włączyli się nie tylko uczniowie ze szkół podstawowych, ale też mieszkańcy, bo jaworznianie najpierw aktywnie wzięli udział w głosowaniu mającego wyłonić miejsce, którego dotyczyć będzie gra. Potem zaś przyłączyli się do zbiórki pieniędzy na rzecz organizacji questa. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za to zaangażowanie. Pieniądze pozwoliły nam zorganizować warsztaty, podczas których przygotowujemy quest. Przeznaczone zostaną też na druk ulotek ze wskazówkami potrzebnymi, by wziąć udział w naszej grze. Ulotki dostępne będą w GEOsferze. Planujemy też przekazanie części do jaworznickich szkół czy biblioteki – podkreśla Donata Bizub.

Uczniowie zaangażowani w przygotowanie questa podkreślają, że to doskonały sposób na promocję danego miejsca. – Jaworznianie świetnie znają GEOsferę, ale udział w naszej grze pozwoli im odkryć na terenie ośrodka zakątki, w które pewnie wcześniej nie zaglądali, albo poznać tajemnice tych miejsc, do których wcześniej nie dotarli – podkreśla Ewa Hulka, uczennica SP 3.

Twórcy jaworznickiego questa ambicje mają jednak znacznie większe. – Wierzę, że quest to świetny sposób, by do GEOsfery przyciągnąć nawet mieszkańców z odległych miejscowości. My na pewno będziemy korzystać z podobnych gier w Chrzanowie czy Krakowie. To okazja, żeby w atrakcyjnej formie poznawać okolicę – przekonuje Tomasz Nowak, nauczyciel w SP 3 i SP 17.

Jaworznicki quest ma być gotowy jeszcze przed wakacjami. Aplikację mobilną, która poprowadzi nas przez grę, można będzie pobrać ze strony www.questy.com.pl. Papierowe ulotki dostępne będą również w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej.

Grażyna Dębała

Uczennice z SP 3 obmyślają kolejną zagadkę do gry miejskiej | fot. Grażyna Dębała