W naszym mieście od siedmiu lat działają amatorskie ligi piłkarskie, organizowane przez Piłkarskie Stowarzyszenie Sportowe Salos. W rozgrywkach biorą udział drużyny podzielone na dwie klasy rozgrywek. W wiosennej Amatorskiej Ligi Szóstek Salos gra w tym sezonie 20 drużyn. O organizacji ligi i wymaganiach dotyczących zespołów rozmawiamy z Marcinem Sikorskim, prezesem P.S.S. Salos

Skąd się wziął pomysł na zorganizowanie w Jaworznie amatorskiej ligi piłkarskiej?

Pomysł zrodził się już 20 lat temu. W 1999 roku rozegrane zostały pierwsze mecze ligi podwórkowej, która potem przerodziła się w “ligę salezjańską” przy parafii w Dąbrowie Narodowej i ta idea z roku na rok coraz bardziej się rozwijała. Do 2012 roku graliśmy na dużych boiskach i w jedenastoosobowych składach, w tym też roku założone zostało stowarzyszenie PSS SALOS , a od 2013 roku gramy na orliku i powstała Amatorska Liga Piłkarska Salos. W ciągu roku rozgrywamy dwa sezony, jeden od kwietnia do czerwca i drugi od września do listopada. Oprócz tego organizujemy w zimie ligę halową wspólnie z MCKiS Jaworzno. Od tego roku naszym głównym partnerem jest też miasto Jaworzno, które wspiera nas organizacyjnie. Warto podkreślić, że współpracujemy też ze Szkołą Podstawową nr 7. Możemy korzystać z orlika, a w zamian za to staramy się organizować uczniom różne wydarzenia, jak np. Dzień dziecka czy turnieje piłkarskie.

Kto może grać w lidze?

Każdy, kto ukończył 16 lat, może się zgłosić. Poza wiekiem nie mamy żadnych ograniczeń. W lidze startują zespoły zakładowe, osiedlowe, grupy kolegów.

Jakie warunki muszą spełnić drużyny?

Zespoły muszą się składać z minimum ośmiu zawodników. Na początek nie potrzeba nawet strojów, bo mamy znaczniki, których użyczamy. Kiedy drużyny się już lepiej zorganizują, kupują sobie swoje koszulki. W pierwszej lidze to wygląda już tak, że zawodnicy mają nawet po dwa komplety strojów, dodatkowo dresy, a nawet drużynowe torby, jak w klubach piłkarskich. Należy uiścić opłatę startową za rozegranie sezonu i kaucję, którą możemy wykorzystać na pokrycie ewentualnych kar i zniszczeń. Zapewniamy na każdym meczu po dwóch sędziów, sprzęt piłkarski, napoje i tablicę wyników. Oprócz Jaworznickiej Ligi Szóstek organizujemy też halowy turniej o puchar prezesa, turniej o puchar prezydenta Jaworzna na Azotanii i wakacyjny turniej siatkonogi Perfect House Futnet Cup. Większość informacji i aktualności można znaleźć na naszej stronie: saloswjaworznie.futbolowo.pl. oraz naszym facebookowym profilu, na który serdecznie zapraszamy.

Czy do ligi mogą zgłaszać się nowe zespoły?

Oczywiście. Można do nas dołączyć już w kolejnym sezonie, który rozpocznie się we wrześniu.

Dziękuję za rozmowę.

Po pięciu rozegranych kolejkach wiosny, w pierwszej lidze JLS SALOS, liderem jest zespół S.W.A, drugie miejsce zajmuje PNG, a trzecie miejsce wspólnie okupują zawodnicy MCKiS i Beer Drinkers. Wyniki piątej kolejki: Beer Drinkers – Pulmon Negro 3:5, Beer Drinkers Oldboje – MCKiS Jaworzno 3:4, Young Boys – S.W.A. 3:4, PNG – No Name 8:2. Mecz PSV Podłęże – Azot Biznes Park został przełożony. W drugiej lidze faworyci pewnie wygrali swoje spotkania, lider tabeli zespół FC Szkolne, w najciekawszym meczu piątej kolejki, pokonał Fortunę Podłęże (4:3), Jago ograło Alias (7:4), a Biutech-Lambada rozłożył Chatler Team Mysłowice (6:4), zaś zawodnicy DGJ rozgromili 7:1. FC Szkolne 2. Pierwsze swoje punkty w historii tych rozgrywek wywalczyła drużyna Auto Fiko, która zremisowała z Watahą (2:2). RED

Rozmawiał: Dawid Litka

Zobacz także: