130 prac wpłynęło na przegląd plastyczny XIX Festiwalu Dzieci i Młodzieży Jawor 2019. Wczoraj (20 marca) minął termin zgłoszeń. W ten sposób rozpoczęły się festiwalowe zmagania i już 29 marca jury w składzie: Małgorzata Pawlik, Lucyna Stanisławska i Natalia Urant oceni nadesłane dzieła.

Tegoroczny temat konkursu plastycznego pozostawił młodym twórcom wiele swobody – “Co nam w duszy gra – paleta uczuć i emocji”.

Temat jest piękny, ale nie jest łatwy. W konkursowych pracach dominują twarze wyrażające emocje, ale nie brakuje też abstrakcji i metafor, więc interpretacje są rozmaite. Uczestnicy wybrali różnorakie techniki, od kredek akwarelowych, przez malarstwo, aż po rzeźbę. Do konkursu zgłosiły się również dzieci z pracowni ceramicznej i plastycznej, działających w Domu Kultury – mówi Angelina Więckowska, instruktor plastyki w Domu Kultury.

Zwycięskie prace będzie można oglądać w Domu Kultury, w galerii ProFormaT, od 10 do 30 kwietnia, w godzinach pracy placówki. A przed nami inne festiwalowe przeglądy. Na 25 i 26 marca zaplanowano teatralny, dzień później wystartuje taneczny. Na wokalne “jaworowe” popisy poczekać musimy do 1 i 2 kwietnia, zaś pokaz recytatorski odbędzie się 5 kwietnia. Ostatni przegląd – przedszkolny zaplanowany został na 8 kwietnia.

Koncert Galowy XIX Festiwalu Dzieci i Młodzieży Jawor 2019, na którym poznamy laureatów wszystkich przeglądów, odbędzie się 24 maja o godz. 11.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków.

Tekst: MK