426 młodych tancerzy zaprezentowało się na scenie Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków podczas Przeglądu Form Tanecznych 18. edycji Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży “Jawor” w środę, 21 marca. To w sumie 27 zespołów tanecznych z 9 miast. Zespoły wystąpiły w 3 kategoriach wiekowych: klasy od 1 do 3 szkół podstawowych, klasy od 4 do 7 szkół podstawowych oraz szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

Tegoroczny przegląd taneczny rozpoczął się wcześniej niż zwykle. Od kilku lat była to ostatnia z konkurencji, która odbywała się w Hali widowiskowo-Sportowej MCKiS w centrum. Jednak ze względu na remont obiektu należało również zmienić termin zawodów.

To, że przegląd przeniósł się z parkietu hali na deski sceny MDK nie miało żadnego negatywnego wpływu na występy. Wręcz przeciwnie, wszyscy uczestnicy podkreślali, że organizacja stała na bardzo wysokim poziomie – zapewnia Agata Stelmachów, kierownik zespołu obiektów MCKiS, organizatorka przeglądu.

Jurorzy zauważyli jednak, że w tym roku zmniejszyła się liczba startujących w konkursie zespołów, co mogło mieć też wpływ na ogólny poziom artystyczny występów. Uczestnicy mogli zaprezentować się w tańcach: współczesnym, nowoczesnym, towarzyskim czy ludowym, ale to te dwa pierwsze style były najbardziej popularne.

Kolejne odsłony tegorocznego festiwalu przed nami. Prace na przegląd plastyczny można składać do 23 marca (ocena prac 4 kwietnia); 9 kwietnia w MDK odbędzie się przegląd recytatorski; 10 i 11 kwietnia zaplanowano przegląd form wokalnych w MDK, 12 kwietnia w tym samym miejscu odbędzie się przegląd “Polska moja Ojczyzna” dla przedszkolaków; 17 i 18 kwietnia – przegląd form teatralnych w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej.

Gala finałowa zaplanowana jest na 22 maja o godz. 11.00 w szczakowskim Domu Kultury. Organizatorami przeglądu są Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Tekst: DL

Zobacz także: