Początkiem marca w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków zacznie działać studio radiowe.

Uczniowie klasy artystyczno-medialnej z I Liceum Ogólnokształcącego (które porozumiało się z MDK) będą brać udział w zajęciach, podczas których poznają, jak wygląda praca w radiu oraz zrealizują swoje audycje, reportaże i wywiady.

Będzie to radio internetowe. Jednak na początku na pewno nie będziemy nadawać audycji non stop. Po pierwsze nie mamy jeszcze na tyle materiałów, a po drugie naszym zadaniem i założeniem nie jest otwieranie radia jako takiego, tylko przeznaczenie studia dla dzieci i młodzieży. Tam mają się realizować, zapoznawać z tym medium – wyjaśnia Szczepan Paliński, dyrektor MDK.

Najważniejszym założeniem pozostaje zatem stworzenie uczniom warunków do zdobycia podstaw wiedzy i umiejętności w tym temacie. Zajęcia, które będą się tam odbywały, mają być skorelowane z podstawą programową języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie będą pracować pod okiem instruktorek: Ewy Szpak i Konstancji Zarzyckiej.

Oprócz wsparcia merytorycznego uczestnicy będą mogli liczyć na pomoc doświadczonych montażystów i akustyków. Aspektem technicznym w nowym studiu będzie zajmować się przede wszystkim Grzegorz Gołas, ale młodzież mogą wesprzeć w tej kwestii również Jakub Biesiada i Michał Łyp.

Studio radiowe jest zorganizowane w ten sposób, że po jednej stronie mamy stanowisko realizatora-dziennikarza, który będzie puszczał audycje czy prowadził rozmowy z gośćmi. Dla nich, z drugiej strony, przygotowane są dwa stanowiska z mikrofonami i odsłuchami. Mikser pozwala też na przykład na zgrywanie rozmów telefonicznych. Jest komputer montażowy z podstawowymi możliwościami – wyjaśnia Jakub Biesiada.

Uczniowie będą przychodzić do MDK na trzygodzinne zajęcia i pracować w grupach. W placówce istnieją już pracownie dziennikarstwa prasowego i telewizyjnego. Kolejną będzie otwierana właśnie radiowa.

Będą mieli dostęp do mikrofonów, miksera, komputera, potrzebnego sprzętu. Będą mogli poprowadzić audycję, nagrać, zarchiwizować. Czy będziemy to później puszczać? Jasna sprawa. Ale z tym wcale nie musimy się spieszyć. Projekt ma się rozwijać, jednak nie może wyglądać to w ten sposób, że instruktorzy wyręczają młodzież, nie chcemy też uczestników do niczego zmuszać. To uczniowie powinni wykazać się zaangażowaniem i zainteresowaniem. Takie podejście powinno dać właściwe efekty. Chcemy, żeby uczestnicy zajęć oswoili się z pracą w radiu, otworzyli na nią, a nie żeby od razu zostali zawodowymi realizatorami, spikerami czy reporterami – zaznacza Szczepan Paliński.

Dyrektor MDK-u podkreśla, że placówka pozostaje otwarta na współpracę, jeśli znajdą się chętni do zaangażowania się w powstające radio.

Z pewnością początek jego działalności będzie trudnym dla młodzieży okresem, jednak niewykluczone, że uczestnicy projektu zaangażują się w niego na tyle, że będziemy w Jaworznie mogli cieszyć się ciekawą ramówką. To kwestia odpowiedniego wykorzystania gotowego zaplecza i szansy na stworzenie zupełnie nowego medium.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: