Rok 2019 zapowiada się niezwykle korzystnie dla tych, którzy cenią sobie labę. Czeka nas aż 7 długich weekendów. W najlepszej sytuacji są uczniowie, którzy liczyć mogą dodatkowo na zimowe ferie, wakacje
i przerwy z okazji świąt, ale także pracownicy nie będą narzekać. Wystarczy odpowiednio zaplanować wolne dni, żeby kilka razy skorzystać z długiego weekendu.

Pierwszą dłuższą przerwę w służbowych obowiązkach możemy sobie zapewnić decydując się na urlop 31 grudnia. Wystarczy jeden dzień, by cieszyć się czterodniowym weekendem (od 29 grudnia do 2 stycznia). Warto wykorzystać tę szansę, bo na kolejną taką przerwę w pracy poczekać trzeba będzie do kwietnia. W nadchodzącym roku Wielkanoc świętować będziemy dopiero w drugiej połowie kwietnia. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego przypada na 21 kwietnia, co oznacza, że 22 również będzie dniem wolnym od pracy. Jeśli połączymy to z majówką, to przy 5 dniach urlopu (od 23 do 26 kwietnia oraz 2 maja) mamy aż 16 dni świętowania.

W przypadku wersji nieco oszczędniejszej w maju świętować możemy pięć dni. W przyszłym roku Święto Pracy przypada w środę, zaś rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w piątek. Jeśli zdecydujemy się wypisać urlop na 2 maja, to odpoczywać będziemy właśnie pięć dni (od 1 do 5 maja).

Święto Bożego Ciała zawsze obchodzone jest w czwartek. W roku 2019 będzie to 20 czerwca. Jeśli weźmiemy urlop na piątek, 21 czerwca, to znów świętujemy 4 dni (od 20 do 23 czerwca). Identycznie będzie w połowie sierpnia. Święto Wojska Polskiego przypada na czwartek 15 sierpnia. Przy urlopie na piątek, 16 sierpnia, odpoczywać od pracy będziemy mogli 4 dni (od 15 do 18 sierpnia).

Bardzo dobrze pod względem potencjalnej laby zapowiada się też jesień. 1 listopada wypada w piątek, a 11 w poniedziałek, co sprawia, że w tym miesiącu możemy mieć dwa trzydniowe weekendy. Obiecująco rysuje się też przyszłoroczne Boże Narodzenie. Wigilia wypada we wtorek. Aby świętować przez cały tydzień, wystarczy wziąć trzy dni urlopu (23, 24 i 27 grudnia).

W tym roku ferie zimowe dla województwa śląskiego zaplanowano na drugą połowę lutego. Dwutygodniowa laba dla uczniów rozpocznie się 11 lutego i potrwa do 24 lutego. Na wakacje nie będzie trzeba czekać zbyt długo. Rozpoczną się one już 21 czerwca.

W nadchodzącym roku nieco więcej wolnego będą mieli też handlowcy. Od 1 stycznia zakaz handlu w niedzielę zostaje rozszerzony. Zakupy będziemy mogli robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca.

Tekst: GD

Zobacz także: