Przełom roku to zazwyczaj czas podsumowań i snucia planów. Dziennikarze “Pulsu Jaworzna” przyjrzeli się minionym dwunastu miesiącom i w subiektywnym rankingu przypominają, co działo się przez ostatnie miesiące w naszym mieście. Dla Jaworzna rok 2018 był czasem realizacji wielu inwestycji, rozwoju i ważnych wydarzeń sportowych.

W mieście przybyło nowych mieszkań i boisk, powstały też kolejne kilometry dróg i sieci kanalizacyjnej. Minione miesiące przyniosły też rozstrzygnięcie wyborów samorządowych. Od kilku tygodni mamy nowy skład Rady Miejskiej. Na fotelu prezydenta miasta zmian nie było. Funkcję tę nadal pełni Paweł Silbert, który zdeklasował rywali i zwyciężył już w pierwszej turze.

Styczeń

Już z początkiem zeszłego roku ruszyły inwestycje w ścisłym centrum miasta. Rozpoczęła się termomodernizacja i przebudowa Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, budowa podziemnego parkingu przed halą i parkingu dla rowerów na placu Górników. Choć prace jeszcze się toczą, to widać już efektowne zmiany. Obiekt MCKiS zyskał elegancką elewację, a charakterystyczny dach parkingu dla rowerów przyciąga uwagę przechodniów.

Również w styczniu, z powodu inwestycji związanych z Velostradą, zamknięto odcinek Trasy Śródmiejskiej. Tutaj budowlańcy uwinęli się przed czasem i ruch na Trasę wrócił w okolicy świąt wielkanocnych. Początek roku przyniósł też doskonałe informacje dla Szpitala Wielospecjalistycznego. Dzięki poprawce zgłoszonej przez ówczesnego posła Dariusza Starzyckiego, z budżetu państwa do jaworznickiej lecznicy trafi ło 1,25 mln zł. Pieniądze wykorzystano na zakup nowoczesnego sprzętu.

Luty

Ten miesiąc też zaczął się nieźle. Właśnie wtedy nowi lokatorzy odebrali klucze do swoich wymarzonych mieszkań. Chodzi tu o inwestycję Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w osiedlu Sfera. Dla 84 jaworznickich rodzin rozpoczął się zupełnie nowy etap życia.

W tym samym miesiącu do Jaworzna przyjechał elektryczny Renault Zoe. Przez miesiąc autem jeździli strażnicy miejscy. Ta możliwość to była nagroda w konkursie Eko-Miasto, organizowanym przez ambasadę Francji.

Również w lutym przedstawiciele fi rmy HRS przywieźli do naszego miasta statuetkę Miasto Roku 2017. W internetowym plebiscycie udział wzięło 26 polskich miejscowości o liczbie mieszkańców od 90 tysięcy do 190 tysięcy. Wśród miast walczących o tytuł były między innymi Bytom, Wałbrzych, czy Kielce. Jaworzno okazało się bezkonkurencyjne. Na nasze miasto w plebiscycie internauci oddali 23 341 głosów, to o 10 tysięcy więcej niż zdobył drugi na podium Wałbrzych.

W lutym było już pewne, że miasto zdobyło dofinansowanie na miejski żłobek. Dokładnie 600 tys. zł, czyli maksymalną możliwą do uzyskania kwotę, którą udało się zdobyć, dzięki dobrze przygotowanemu wnioskowi.

Marzec

Dokładnie 1. marca oficjalnie otwarto klub Senior+. To propozycja dla jaworznian po 60 roku życia. W klubie organizowane są zajęcia o najróżniejszej tematyce, prelekcje, a nawet ćwiczenia fizyczne. To miejsce,
gdzie seniorzy mogą się spotkać i podyskutować o swoich problemach.

W tym samym miesiącu Paweł Silbert, prezydent miasta, ogłosił start programu “Jaworzno przyjazne seniorom”. W ramach tego zadania seniorzy mogą korzystać m.in. z bezpłatnych biletów na kinowe seanse, a także wejściówek na basen. Drugi rok z rzędu do Jaworzna trafiła nagroda prestiżowego konkursu Smart City. Otrzymaliśmy ją za efektywne wykorzystywanie dostępnych technologii oraz skuteczne zarządzanie
zasobami i strategią rozwoju miasta.

Do przedszkoli i uczniów szkół podstawowych z klas 1-3 trafiły specjalne pakiety edukacyjne “Jaworzno – kocham moje miasto”, przygotowane przez MCKiS we współpracy z Urzędem Miasta. Każdy z zestawów składa się z pudełka zawierającego scenariusze dziesięciu odrębnych warsztatów dotyczących różnej tematyki związanej z naszym miastem.

Kwiecień

Sporo się działo. Kluczowy test szczelności kotła przeprowadzono na budowie bloku energetycznego 910 MW. Wypadł pomyślnie. Na skwerze św. Teresy w Dąbrowie Narodowej ruszyła budowa dzielnicowego rynku. Wszystko w ramach projektu “Jaworzno – Miasto 7 Rynków”. Swój jubileusz świętowały Byczynianki. Uroczystość z okazji 35-lecia działalności zorganizowano w klubie Niko.

Maj

Rozpoczął się od uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie już w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny odprawiono mszę w intencji ojczyzny, a następnie korowód złożony z orkiestry, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów i jaworznian, przeszedł pod pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

W połowie miesiąca rządy w Jaworznie przejęły osoby niepełnosprawne. Wszystko za sprawą osiemnastej już edycji “Dni Godności Osób Niepełnosprawnych”. Obchody trwały cztery dni. W tym czasie w mieście odbywały się imprezy, które miały integrować środowisko osób niepełnosprawnych, a także zwrócić uwagę pozostałych jaworznian na problemy i obecność osób borykających się z różnymi dysfunkcjami.

Maj to też czas święta rodziny. W minionym roku świętowaliśmy aż dwa dni, a wszystkie atrakcje przygotowano w parku Podłęże.

Maj to również wielki sukces siatkarzy MCKiS, którzy wywalczyli prawo gry na pierwszoligowych parkietach.

Czerwiec

Zaczęła obowiązywać rewolucyjna taryfa biletowa. Bilet roczny kosztuje 180 zł, a roczny ulgowy tylko 90 zł. To oznacza, że podróżowanie liniami PKM dla posiadacza rocznego biletu to koszt niespełna 50 groszy
dziennie.

Prezydent naszego miasta ogłosił start nowego programu “Jaworzno – strefa lepszej pracy”. Program ma zachęcać przedsiębiorców do tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy w Jaworznie.

W tym samym miesiącu biegacze Sztafety Niepodległości finiszowali na jaworznickim Rynku. Przebiegli 60 km trasą wiodącą przez 20 miejscowości, by w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W czerwcu podpisano też list intencyjny w sprawie autonomicznych autobusów. Na mocy tego porozumienia w Jaworznie testowane będą autobusy bez kierowców. W czerwcu świętowaliśmy również Dni Jaworzna. Tłumy mieszkańców bawiły się na koncertach, a dzieciaki chętnie korzystały z przygotowanych atrakcji i konkursów. Na koniec miesiąca oddano do użytku nowoczesne boisko sportowe przy Krakowskiej.

Lipiec

Ten miesiąc rozpoczął się sportowo. Na Rynku finiszowali kolarze XXIX Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego “Solidarności” i Olimpijczyków. Tu właśnie kończył się czwarty etap wyścigu. W tym samym miesiącu podpisano umowę na rewitalizację Sosiny. Umowa zakłada m.in. wykonanie prac związanych z kanalizacją sanitarną i wodociągową. W lipcu zakończyła się również rekrutacja do miejskiego żłobka.

Sierpień

Znów wielkie sportowe emocje! Przez Jaworzno przejechali światowej sławy kolarze. To właśnie w naszym mieście startował czwarty etap 75. edycji Tour de Pologne. Sportowcom kibicowały tłumy jaworznian.
Otwarty został wodny plac zabaw na plantach. Na to wydarzenie czekali wszyscy najmłodsi mieszkańcy miasta. Już do końca sezonu wodny plac zabaw był oblegany przez miłośników wodnych atrakcji. W tym samym miesiącu nastąpiło uroczyste przekazanie nowoczesnego aparatu mammograficznego jaworznickiemu Szpitalowi Wielospecjalistycznemu. Sierpień był też czasem dziękowania za plony. Miejskie Dożynki
odbyły się na Rynku, a jubileusz świętował najstarszy klub sportowy w mieście. Victoria działa już od stu lat.

Wrzesień

9,5 tysiąca uczniów wróciło po wakacyjnej labie do szkolnych obowiązków. Tymczasem swoją przygodę z miejskim żłobkiem rozpoczęło 30 maluchów. Prawie 600 zawodników stanęło na starcie Międzynarodowego Biegu Ulicznego. Sportowa impreza odbyła się już po raz 23. A pod koniec września otwarta została Velostrada. Rowerowa autostrada to raj dla miłośników dwóch kółek. To również ważny element poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Jaworznie.

Październik

Mieliśmy wybory samorządowe, w których jaworznianie wybrali prezydenta miasta i Radę Miejską. O fotel szefa miasta rywalizowało trzech kandydatów, jednak wybory rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. Paweł Silbert otrzymał 23 511 głosów. Na Pawła Bańkowskiego głos oddało 11 188 osób, a Dawid Bógdał zyskał poparcie 1692 osób. Zwycięstwo dotychczasowego prezydenta było miażdżące. Świetny wynik uzyskała też Monika Bryl, która wystartowała w wyborach do Rady Miejskiej. Zagłosowało na nią 1454 jaworznian. To najlepszy wynik wśród startujących do Rady Miejskiej.

Poznaliśmy też wyniki konkursu na najpiękniejsze miasto startowe wyścigu Tour de Pologne. Jaworzno zdobyło puchar i zostało najpiękniejszym miastem startowych 75. edycji wyścigu kolarskiego. Również w październiku otwarto wiadukt w Ciężkowicach. Dzięki temu ruch w dzielnicy został usprawniony, a kierowcy nie muszą już czekać przed zamkniętym szlabanem.

Właściwie przez cały rok 2018 Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej świętował 90-lecie, ale główne uroczystości przypadły na połowę października. Były recitale, wystawa pamiątek związanych z działalnością placówki, a także wielki jubileuszowy tort.

W połowie października oficjalnie otwarto zrewitalizowany Park Chrząstówka. Teraz jest to miejsce wypoczynku, rekreacji, uprawiania sportu i obcowania z przyrodą. Ponadto park pełni funkcję edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży szkolnej. Na jego terenie utworzono dydaktyczną ścieżkę ornitologiczną oraz ogólnodostępny Fit Park.

Listopad

Bardzo uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten miesiąc był też bardzo ważny dla 90 kolejnych rodzin, które odebrały klucze do swoich nowych mieszkań Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W listopadzie było już pewne, że Dariusza Starzyckiego, który dotąd pełnił obowiązki posła, czekają ważne zmiany. Został wybrany wicemarszałkiem województwa śląskiego. W tym samym miesiącu ślubowanie złożyli nowi radni oraz prezydent miasta.

Grudzień

Było sporo okazji do wspólnego świętowania. Na jaworznicki Rynek przyjechał św. Mikołaj. Były też renifer, śnieżynki i tłumy zaaferowanych maluchów. Na Rynku odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy, wspólnie kolędowaliśmy i odbieraliśmy od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.

Po gruntownym remoncie otwarty został Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Inwestycja kosztowała 3,7 mln zł. Pieniądze na remont przekazało miasto.

Na sam koniec roku poznaliśmy też wyniki badania opinii społecznej, z których wynika, że jaworznianie lubią swoje miasto i są z niego dumni. Aż 95 proc. z nich jest zadowolonych z Jaworzna, a 97 proc. deklaruje do niego sympatię.

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli uchwałę budżetową na rok 2019. Czeka nas kolejny rok ważnych inwestycji i rozwoju miasta.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: