Jaworzniccy uczniowie i przedszkolaki sadzą już, wspólnie z pracownikami i wolontariuszami Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta, cebulki żonkili. W tym roku placówka, która obchodzi swoje 25-lecie, zaprosi też mieszkańców na koncert i do udziału w pierwszej kweście w ramach uroczystości Wszystkich Świętych. Odbędzie się ona przy cmentarzu komunalnym na Wilkoszynie.

W ramach hospicyjnej akcji pn. „Pola Nadziei” jesienią sadzi się żonkile, a wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, wolontariusze i pracownicy promują hospicyjne idee, opowiadając o tym, jak wygląda ich praca z pacjentami. Zbierają też pieniądze na wsparcie działalności swojej placówki. W Jaworznie każdego roku do akcji włączają się kolejne szkoły, przedszkola, instytucje i stowarzyszenia. Tym razem nowicjuszką jest to Szkoła Podstawowa nr 7 na Podłężu. – Żonkile należy sadzić jesienią, jeszcze zanim mróz sprawi, że ziemia stwardnieje. Ważny jest sposób sadzenia. Dla każdej cebulki trzeba wykopać 15-centymetrowy dołek i przykryć ją dokładnie ziemią, by nie zmarzła przez zimę – podkreśla Iwona Markiewicz-Pawelec, szefowa hospicyjnego wolontariatu.

Akcja sadzenia jest w toku. W czwartek, 20 października, pani Iwona odwiedziła z koszami cebulek Szkołę Podstawową nr 1, która ma swoje Pole Nadziei przed wejściem do placówki. Tym razem w małych ogrodników wcielili się uczniowie 2. klas. Każde dziecko posadziło po jednym żonkilu. Na wiosnę szkolna rabatka zażółci się kwiatami symbolizującymi nadzieję, piękno i kruchość życia.

Już 1 listopada placówkę będzie można wesprzeć podczas charytatywnej akcji przy cmentarzu komunalnym na Wilkoszynie. Tam, od godz. 9 do 16, ze specjalnie oznaczonymi puszkami, będą czekać hospicyjni wolontariusze, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i jaworzniccy harcerze. – Każda z tych osób będzie miała identyfikator z imieniem i nazwiskiem, logo hospicjum i numerem zbiórki, smycze i żółte kominy, też z naszym logo. Podobnie oznaczone będą również puszki – wyjaśnia szefowa wolontariatu. – Podobne kwesty w uroczystość Wszystkich Świętych od wielu lat z powodzeniem prowadzą już wiodące hospicja, np. te z Krakowa, Tychów, Katowic, Gdańska. Dołącza do nich także jaworznickie hospicjum, które w tym roku, podobnie jak inne hospicyjne placówki, zmaga się z problemami finansowymi. Dlatego po raz pierwszy, z całą swoją delikatnością, chcemy przeprowadzić kwestę w tym pełnym zadumy dniu, jakim jest uroczystość Wszystkich Świętych – podkreśla.

Jaworznickie hospicjum już teraz zaprasza także do udziału w listopadowym koncercie z okazji swojego 25-lecia. Impreza odbędzie się 19 listopada o godz. 17 w Młodzieżowym Domu Kultury na Osiedlu Stałym. Wystąpi Alona Szostak, artystka i wokalistka Teatru Rozrywki w Chorzowie, wraz z grupą przyjaciół. Wstęp wolny. Podczas koncertu odbędzie się kwesta na rzecz hospicjum.

Anna Zielonka-Hałczyńska
Swoje Pole Nadziei mają m.in. uczniowie SP 1 | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska