Emilia Szłapa, młoda skrzypaczka, zdobyła kolejną nagrodę i właśnie wróciła do Jaworzna z recitalu w Hiszpanii.

11 marca Emilia wzięła udział w VI Międzynarodowym Konkursie Josefa Micka w Pradze pod patronatem Vaclava Hudeceka, czeskiego wirtuoza skrzypiec, gdzie była najlepsza (zdobyła drugie miejsce, ale pierwszego nie przyznano). Był to bardzo prestiżowy konkurs. W szranki stanęli muzycy m.in. z Czech, Dubaju, USA, Rosji.

Pod koniec marca młoda artystka wyjechała na 10-dniowe kursy szkoleniowe do Niemiec, na które mogli dostać się tylko najlepsi skrzypkowie z całej Europy. Emilia ćwiczyła z orkiestrą, kwartetem, ale pracowała też nad solowym programem, który miała zaprezentować podczas recitalu w Hiszpanii. Właśnie trzy dni temu wróciła z Xabii, z nadmorskiego miasteczka w Hiszpanii, gdzie miała swój recital. Była to nagroda za zdobycie Grand Prix w konkursie w Budapeszcie. Jaworznianka miała zorganizowany recital z akompaniamentem prof. Antoniego Brożka, podczas którego zagrała utwory m.in. Bacewicz, Szymanowskiego, Brahmsa, Montiego.

Na mój recital przybyło wielu melomanów, mieszkańcy miasteczka, ale też goście z Anglii, Bułgarii, Polski. Było około 100 osób. Wystąpiłam w uroczym miejscu, bardzo klimatycznym i nastrojowym. Dwa razy bisowałam i zagrałam swój ulubiony utwór “Estrellitę” Ponce`a/Heifetza. Jestem bardzo szczęśliwa, ludzie do mnie podchodzili, gratulowali. Byli wzruszeni moją grą – powiedziała nam młoda skrzypaczka.

Przed jaworznianką sporo pracy, bo przygotowuje się do międzynarodowego konkursu w Wieliczce, a potem czekają ją występy na Słowacji. Pod koniec czerwca znów odwiedzi Hiszpanię. Dostała zaproszenie, aby zagrać jako solistka podczas muzycznego festiwalu w Xabii.

Tekst: ES