Już ponad połowę zmagań mają za sobą miłośnicy szachów startujący w popularnej jaworznickiej imprezie szachowej – Grand Prix Jaworzna w Szachach. Do tej pory rozegrane zostało pięć turniejów, a po trwającej obecnie przerwie wakacyjnej do końca zawodów zostały tylko cztery edycje. Turniej prowadzony jest tradycyjnie – w formule dziewięciu cykli rozgrywkowych, które zakończą się ostatnim finałowym starciem w grudniu i po zliczeniu wszystkich punktów wyłonią najlepszych szachistów w naszym mieście.

Pierwsze zawody rozegrane zostały w piątek 26 marca, a uczestniczyło w nich 35 szachistów, kolejne 23 kwietnia gdzie rywalizowało 36 uczestników, zaś 14 maja na szachownicach walczyło 39 miłośników tej królewskiej dyscypliny, 4 czerwca na starcie zawodów mieliśmy już 41 uczestników, z kolei podczas ostatniej edycji turniejowej, która odbyła się 25 czerwca na liście startowej figurowało 34 zawodników. W sumie dotychczas w klasyfikacji generalnej punktowało już 64 zawodników.

Ostatnie przedwakacyjne zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund a zwycięzcą został Jacek Stachańczyk, który zgromadził 9 punktów. Drugie miejsce zajął Maciej Malik gromadząc po wszystkich grach punktów 8, a za wspomnianą wyżej dwójką plasowało się aż czterech zawodników z identyczną liczbą 6 punktów na koncie: Kazimierz Zowada, Jolanta Guzik, Wiesław Kmak oraz Andrzej Ciupek.

Tym samym w klasyfikacji generalnej po podliczonych wynikach z pięciu rozegranych turniejów na czele stawki pewnie “usadowił się” wicelider ostatnich zmagań Maciej Malik, który zgromadził już w sumie 33,5 punktu. Drugą pozycję w generalce, na chwilę obecną zajmuje, Jacek Stachańczyk, który na koncie ma już zdobyte 29 oczek i to pomimo absencji w jednym turnieju (4 czerwca). Tylko pół punktu mniej – 28,5 -i trzecie miejsce dzierży na razie Jolanta Guzik, a więc rywalizacja na pewno dalej zapowiada się interesująco. Tym bardziej, że za prowadzącą trójką, kolejnych zawodników dzieli niewielka różnica punktowa i na pewno mogą się włączyć w walkę o podium. Czwarty Bogdan Łysik zgromadził 25,5 punktu, piąty Wiesław Kmak 25, szósty Kazimierz Tchórzewski 24,5, siódmy Dawid Nocek 24, a ósmy Krzysztof Hryciuk 23 oczka. Zapewne więc walka będzie zacięta samego końca, a z każda nieobecność zawodnika z czołówki stawki może praktycznie oznaczać koniec marzeń o ostatecznym triumfie.

Przypominamy, że w zmaganiach mogą brać udział wszyscy chętni i nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich edycjach – do klasyfikacji zaliczone będą wyniki z tych cykli, w których zawodnik startował. Udział w zawodach oczywiście jest bezpłatny. Turniej rozgrywany jest w jednej grupie (OPEN), w ramach tej grupy prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, do lat 10, do lat 12 i do lat 14. Dla zwycięzców – zgodnie z regulaminem – po finałowych zmaganiach przewidziane są nagrody.

Kolejna edycja zaplanowana jest już po wakacjach na piątek 24 września (P’10, 7 rund), a odbędzie się tradycyjnie w sali szachowej hali MCKiS w Centrum – start godz. 16.30. Rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie, każdy może spróbować swych sił w zawodach i już dzisiaj wszystkich seredcznie zapraszamy. Wszelkie szczegóły dotyczące turnieju można zasięgnąć bezpośrednio u p. Jolanty Guzik (tel. 609-554-126) oraz na stronie internetowej MCKiS Jaworzno (zakładka SPORT – Sekcje sportowe MCKiS – Klub szachowy).

Wyniki I edycji znajdują się TUTAJ

Wyniki II edycji znajdują się TUTAJ

Wyniki III edycji znajdują się TUTAJ

Wyniki IV edycji znajdują się TUTAJ

Wyniki V edycji znajdują się TUTAJ

Klasyfikacja Generalna po 5 edycjach znajduje się TUTAJ

Regulamin Grand Prix dostępny jest: TUTAJ